Panasonic AJ-PX5000G – nowa naramienna kamera dla profesjonalistów [PR]

Panasonic zaprezentował nowy naramienny kamkorder AJ-PX5000G, przeznaczony dla profesjonalistów z branży produkcji telewizyjnej i dziennikarstwa. Jest to pierwsze urządzenie z linii P2HD, które działa natywnie w technologii Panasonic AVC-Ultra i posiada wbudowane gniazda kart pamięci microP2. Kamera pozwala na nagrywanie obrazu w jakości 1080p/i, 720p, a także – 1080/50p jako pierwsza z linii P2HD.

Profesjonalna naramienna kamera Panasonic AJ-PX5000G, wyposażona w matrycę typu MOS 2/3 cala przenosi rozdzielczość poziomą 1000 linii TV i czułość F13 dysponując 10-bitową rejestracją obrazu w formacie Full HD z kodowaniem koloru 4:2:2. Wykorzystuje do tego różnorodną gamę kodeków takich jak AVC-Intra 100 i 50, AVC-LongG oraz DVCPRO HD. Ponadto urządzenie pozwala na nagrywanie w formacie standardowej rozdzielczości z użyciem kodeków DVCPRO50, DVCPRO i DV.


Z kolei zastosowanie kodeków z rodziny AVC-Ultra, spełnia wymagania szerokiej grupy użytkowników oczekujących efektywnego dostosowywania jakości oraz wielkości nagranego materiału przy zachowaniu bardzo wysokich parametrów zapisu. Ponadto AJ-PX5000G będzie opcjonalnie dysponować kodekiem AVC-Ultra Class200, który umożliwi bezstratną kompresję nagrań typu master przechowywanych na nośnikach kasetowych HD oraz ich migrację do nośników pamięci stałych bez zauważalnej degradacji obrazu. Dzięki niższej przepływności to rozwiązanie znacząco zmniejsza wielkość zapisanego materiału w stosunku do obecnie znanych i stosowanych formatów typu mezzanine.

Urządzenie pozwala także uzyskać poprawę parametrów fizycznych obiektywów dzięki zastosowaniu Kompensacji Aberracji Chromatycznej (CAC). Z kolei funkcja Poszerzonego Zakresu Kontrastu Dynamicznego (DRS) zapewnia kompensację słabych warunków oświetleniowych. Ponadto kamkorder oferuje siedem trybów Korekcji Gamma wraz z zaawansowanymi funkcjami korekcji obrazu oraz algorytmem naprawy niepełnego naświetlania obrazu podczas błysków fleszy. Zapis rejestrowanych materiałów, w zależności od wyboru użytkownika, odbywa się na kartach P2 lub microP2, które gwarantują bardzo szybki transfer danych, natychmiastowe rozpoczęcie nagrywania, podgląd klipów oraz dostęp do ich edycji.

AJ-PX5000G waży niespełna 3,8 kg i pozwala korzystać z wymiennych obiektywów systemu 2/3 cala, co zwiększa jej funkcjonalność i elastyczność pracy. Interfejs urządzenia obejmuje wyświetlacz LCD, pozwalający na proste i szybkie ustawienie parametrów obrazu czy dźwięku. Jako ekran może służyć także kolorowy wizjer o przekątnej 3,5 cala i rozdzielczości 920 tys. pikseli. Kamera oferuje możliwość bezprzewodowego i przewodowego połączenia z Wi-Fi, USB i Gigabit Ethernet. Co więcej zapewnia dostęp do materiałów i korzystanie z najważniejszych funkcji za pomocą smartfonu lub tabletu. Dodatkowo funkcjonalność urządzenia można zwiększyć przez połączenie z modułem transmisyjnym LiveU’s LU40i, pozwalającym na nadawanie obrazu w czasie rzeczywistym w technologii 3G/4G.

Profesjonaliści z branży audiowizualnej oczekują od swoich urządzeń nie tylko wysokich parametrów technicznych czy funkcjonalności, ale również możliwości swobodnej pracy mobilnej” – mówi Dariusz Grudzień, Sales & Marketing Manager w Panasonic. „Naramienna profesjonalna kamera AJ-PX5000G została zaprojektowana zgodnie z najnowszymi trendami technologicznymi branży telewizyjnej.
W związku z tym jesteśmy przekonani, że wzbudzi duże zainteresowanie wśród naszych klientów
i partnerów biznesowych”
– dodaje Dariusz Grudzień.

W Polsce kamera cyfrowa Panasonic AJ-PX5000G będzie dostępna w sprzedaży u Autoryzowanych Partnerów Panasonic jesienią 2013 roku w rekomendowanej cenie 108 250,00 złotych netto

Dodaj komentarz