Za wcześnie na 4K. AOC I2757FH z IPS i FullHD

Osobiście jestem estetą. Jeżdżę włoskim autem, otaczam się ładnymi akcesoriami – to zobowiązuje. Zawsze przemawiały do mnie względy “wizualne”. Dlatego po prostu nie mogłem odmówić przetestowania monitora AOC I2757FH. W swojej ocenie koncentruję się na jego funkcjonalności, oceniając produkt pod względem typowo użytkowym. Ten model obecny jest już jakiś czas na rynku, jednak wciąż, nawet na pierwszy rzut oka, przykuwa on uwagę.

 

Wygląd zewnętrzny

AOC I2757FH urzekł mnie swoim wykończeniem stylizowanym na aluminium i ekstra cienką ramką. To co wydaje się być aluminium jest w rzeczywistości plastikiem, ale nawet z bliska trudno to dostrzec. Całość wygląda bardzo atrakcyjnie.

rear

Matryca jest pokryta standardową warstwą matową, antyodblaskową. Z tyłu umieszczono dwa wejścia HDMI (pierwsze z funkcją MHL), jedno d-sub, wejścia słuchawkowe i zasilania.back

Panel monitora ma płaski spód, więc teoretycznie może stać na biurku nawet bez podstawki (choć nie jest wtedy zbyt stabilny). Podstawka jest dość szeroka i umożliwia odchylenie panelu w obrębie 20 stopni (-5 +15). To niewiele. m3_i27

Dzięki zastosowaniu podświetlenia W-LED oraz zewnętrznego zasilacza obudowa jest dość cienka. W tym modelu zewnętrzna ramka ma zaledwie 2,5 mm. AOC I2757FH oferuje dotykowe przyciski na obudowie, które dają wrażenie ekskluzywności monitora.m0_i27

Gorzej, że obraz nie jest wyświetlany na całej szerokości powierzchni zdającej się być matrycą. Jest przez to jeszcze wewnętrzna ramka, czyli odległość od krawędzi monitora do matrycy. Ta ma 9,5 mm (mój stary ACER ma ponad 30…). Nawet te 12 mm to niewiele. Widok jest całkiem ciekawy, żeby nie powiedzieć oszałamiający. Szczególnie z daleka, z pewnej odległości. Z bliska można jednak napotkać na kilka drobnych mankamentów- nie do końca dobrze sparowane elementy obudowy mogą sprawiać wrażenie jakby za chwile miały odpaść.

Funkcjonalności

Monitor AOC I2757FH oferuje sporo ciekawych funkcjonalności. Większość jest wywoływana z OSD.

P1110865 P1110866P1110864 P1110869 P1110872

Jest też ukryte menu włączane poprzez trzymanie obu strzałek podczas włączania monitora. Z ciekawszych funkcji można wymienić:

  • Współczynnik obrazu – monitor ma dwie opcje sprzętowej kontroli formatu obrazu wbudowane w OSD. Pierwsza opcja to “szeroki” – wypełniająca całą matrycę nie ważne jaki jest wejściowy format obrazu (w razie potrzeby jest on rozciągany. Drugi to 4:3 – pod warunkiem, że w takim formacie nadaje źródło.
  • Overdrive – funkcja optymalizacji ustawień czasu reakcji/ RTC (z ang. kompensacji czasu odpowiedzi). Według producenta monitor może poszczycić się czasem 5 ms (grey to grey). Aby usprawnić proces przechodzenia pikseli z szarego do szarego zastosowano możliwość włączenia kilku predefiniowanych ustawień. Można je znaleźć w sekcji menu – luminacja. A tak działają one w praktyce:

overdrive

Obraz

DSC_0518

Od momentu włączenia wyświetlacza od razu wiemy, że mamy do czynienia z matrycą IPS. Jest to produkt nowej generacji AH-IPS, produkcji LG, umieszczany także w wielu konkurencyjnych produktach innych firm.

m1_i27

Producent matrycy

LG.Display

Paleta kolorów

16.7 milionów

Typ

AH-IPS

Głębia kolorów

6-bit + AFRC

Panel

LM270WF5-S2A2

Gama barw

Standard gamut, ~sRGB

Typ podświetlenia

W-LED

Pokrycie (%)

~72% NTSC

DSC_0560Kolory są znacznie bardziej żywe niż w matrycach TN. Nawet mimo że czerń i biel może być nieco przekłamana, szczególnie przez wykorzystanie techniki BrightFrame.DSC_0558

Dużą zaletą matryc IPS są bardzo szerokie kąty widzenia wyświetlanego obrazu. W I2757FH występuje bardzo mała, znikoma wręcz degradacja jasności i odwzworowania kolorów dopóki nie przekroczymy 45 stopni od płaszczyzny panelu. Później jest nieco gorzej, przede wszystkim jasność wyraźnie spada, bo ilość światła docierającego do naszego oka jest znacznie mniejsza.

DSC_0556DSC_0557

 

Input Lag

 

Metoda mierzenia opóźnienia wyświetlania obrazu stosowana w naszych testach (metoda ze stoperem i monitorem CRT) charakteryzuje się około 30% niedokładnością w stosunku do pomiaru oscyloskopem. Mimo tego z dość dużą precyzją określa i opóźnienie i daje stosunkowo dużą porównywalność.DSC_0554

Zmierzyliśmy średni poziom input lag rzędu 5,2 ms. Maksymalny poziom tego parametru wyniósł 6 ms. To doskonała wartość opóźnienia (do 1 klatki obrazu), akceptowalna nawet przez wyczynowych graczy. Taki wynik stawia monitor AOC w jednym rzędzie z najlepszymi konstrukcjami dla branży gamingowej.

Podsumowanie

Wielu powie, że matryca wielkości 27″ to już za dużo jak na FullHD, ale mi się tak nie wydaje. Po pierwsze, nawet przy tak relatywnie niskiej gęstości pikseli nie widać, a po drugie, taka rozdzielczość zapewnia bardziej niż wystarczającą jakość obrazu i dodatkowo nie obciąża tak bardzo sprzętu w komputerze. Żeby dostrzec szczegółowość matrycy 1440p czy 4K trzeba sporo większego kawałka szkła – od tego są telewizory. A panele większe od 27″ są po prostu niewygodne biorąc pod uwagę odległość od oczu, jaką stosuje się przy domowym pececie. 1080p w AOC jest zdecydowanie wystarczające jeszcze na długie lata.

AOC I2757FH wygląda jak produkt z najwyższej półki. Atrakcyjności dodaje mu podstawa przypominająca aluminium i dotykowe przyciski. Funkcjonalności i zapewnione przez ten panel parametry pracy stoją na najwyższym poziomie. Nowoczesna matryca AH-IPS zapewnia też bardzo dobre warunki dla wysokiej klasy graczy. Do tego monitor ten jest całkiem energooszczędny.

AOC sprzedaje ten model w cenie poniżej 900 zł. Za taki kawał szkła, cienką ramkę i matrycę IPS to dobra cena, dlatego śmiało polecamy ten model.

polecamy

Dodaj komentarz