Archos 80 Helium 4G LTE

Archos 80 Helium 4G LTE pracujący pod kontrolą systemu Android 4.3 Jelly Bean, został wyposażony w 8-calowy ekran IPS o zadowalającej rozdzielczości 1024×768. Moc obliczeniową zapewnia czterordzeniowy procesor Qualcomm MSM8926 o taktowaniu 1.2 GHz, grafika Adreno 305 i 1 GB pamięci RAM. Pozwala to na komfortową pracę w rozdzielczości 1024×768 zarówno podczas przeglądania internetu jak i multimediów. Urządzenie zostało wyposażone 8 GB pamięci wewnętrznej, z czego dla użytkownika dostępne jest około 6 GB, z możliwością rozszerzenia kartą SD o pojemności do 64GB. Tablet posiada dwa wbudowane aparaty – 5 MP z tyłu, pozwalający na rejestrację filmów HD  i 2 MP z przodu, umożliwiający prowadzenie wideokonferencji.

Komunikację ze światem zapewnia modem 4G LTE, obsługujący pasma 800/900/1800/2100/2600 MHz z prędkością transmisji do 150 Mb/s, co jest niewątpliwym atutem przedstawianego tabletu, który może także pełnić funkcję routera udostępniając łącze przez Wi-Fi, lub Blutetooth. Odbiornik GPS w połączeniu z modemem i mapami Google sprawdził się w trasie bez zarzutu. Bateria o pojemności 3500 mAh, pozwala na 9 godzin swobodnego użytkowania. Całość zamknięto w dobrze spasowanej, gustownej obudowie, o wymiarach 155 x 213 x 9.2 mm.


Archos 80 Helium 4G LTE 1

Moje pierwsze wizualne wrażenia, były bardzo pozytywne. Elegancka, biała obudowa z aluminiowym tyłem, została bardzo dobrze wykonana. Wszystkie elementy są dobrze spasowane, a całość wygląda bardzo solidnie. Minusem jest, moim zdaniem, zbyt duża ramka okalająca wyświetlacz i jak na obecne standardy niska rozdzielczość. Ekran 1024×768 IPS, przy 160 pix na cal nie zachwyca, ale pozwala na komfortową zabawę. Nasycenie kolorów i kąty widzenia są bardzo dobre. Czułość ekranu dotykowego stoi na bardzo wysokim poziomie i pozwala na wygodną pracę, na stabilnej, szklanej powierzchni. Tablet wyposażony jest w standardowy zestaw złączy: włącznik, sprzętowy przycisk regulacji głośności, gniazda ładowarki microUSB i słuchawkowe, umieszczone na lewej krawędzi urządzenia, oraz sloty kart: microSD i pełnowymiarowa SIM umieszczone pod klapką w górnej części urządzenia.


Archos 80 Helium 4G LTE 2

SYSTEM
System Android 4.3 Jelly Bean nie jest najnowszym systemem, ale zapewnia stabilne działanie. Nie miałam żadnych problemów ze stabilnością, połączeniem Wi-Fi i LTE. Cieszy mnie brak nakładki producenta która bardzo denerwuje mnie w moim tablecie. Martwi natomiast dołączenie kilku mało przydatnych aplikacji, których ciężko się pozbyć i zajmują miejsce w pamięci.


Screenshot

MODEM LTE
Największym atutem Archos 80 Helium 4G są możliwości komunikacyjne. Bardzo stabilnie działało mi połączenie z siecią domową po Wi-Fi, z czym bywają często problemy, szczególnie przy tańszych modelach tabletów. Znakomicie także spisywał się wbudowany modem LTE, który pozwala na swobodny dostęp do internetu w dowolnym miejscu z szybkością nie odbiegającą od moich domowych standardów. Z tabletu można korzystać również jak z telefonu i wysyłać wiadomości SMS, rozmawiać w trybie głośnomówiącym, lub z wykorzystaniem słuchawki bluetooth.

Odbiornik GPS działa bez zarzutu. Sygnał jest szybko odnajdywany i nie odnotowałam problemów z jego gubieniem. Dobrze współpracował zarówno z mapami Google jak i aplikacjami do nawigacji.

MULTIMEDIA
Kamera umieszczona na tylnej obudowie tabletu pozwala na rejestrację filmów w rozdzielczości HD. Filmy są bardzo dobrej jakości. Nie ma większych problemów z ostrością, chociaż czasem brakuje diody doświetlającej i zdjęcie wymagają odszumienia. Pewien niedosyt pozostawia brak głośnika stereo, na co sugerowały by kratki w tylnej części obudowy. Jednak zdaje się to być standardem w przypadku tabletów. Sam dźwięk, chociaż mono, to czysty i o przyzwoitej głośności.

BATERIA
Litowo-polimerowy akumulator o pojemności 3500 mAh, po czterogodzinnym ładowaniu pozwala na 9 godzi zabawy – przeglądanie internetu, odbieranie poczty, odtwarzanie filmów i gry. Gdyby nie brak czujnika oświetlenia, który automatycznie dostosowuje jasność ekranu, wynik ten mógłby być lepszy.

Archos 80 Helium 4G LTE title
Archos 80 Helium 4G LTE specyfikacja

PODSUMOWANIE
Podsumowując Archos 80 Helium 4G LTE, to bardzo przyjemny tablet zarówno pod względem wizualnym, jak i użytkowym. Solidna konstrukcja i jasny ekran IPS zapewniają komfortową pracę, a wbudowany modem LTE pozwala na swobodny dostęp do sieci w każdym miejscu.
Archos 80 Helium

Dodaj komentarz