Wahasz się przed zakupem LEDów? Oto fakty dotyczące oświetlenia diodowego

Technologia LED od momentu jej wynalezienia znacznie się rozwinęła. Oświetlenie diodowe jest powszechnie dostępne, przystępne cenowo, trwałe i proekologiczne. Nie psuje wzroku, prezentuje się stylowo i pozwala oszczędzać na rachunkach za prąd. Oto kilka faktów na temat tej technologii, które powinny pozwolić rozwiać ewentualne wątpliwości. Diody weszły do produkcji w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Od tamtego czasu doczekały się szeregu usprawnień. Za sprawą szybkiego rozwoju techniki i coraz szerszej popularyzacji, oświetlenia LED z roku na rok stają się coraz lepsze. Wbrew obiegowej opinii, diody są ekologiczne. Przy ich produkcji nie wykorzystuje się ołowiu, a w ich skład nie wchodzą materiały niebezpieczne, takie jak rtęć. Jest to zaletą zarówno podczas procesu produkcyjnego, jak i utylizacji.

Z ekologią wiąże się też ich wysoka sprawność energetyczna. Diody LED pobierają zauważalnie mniejszą ilość energii, a świecą tak samo mocno, jak ich tradycyjne odpowiedniki. Ma to przełożenie nie tylko na rachunki za prąd, ale też emisję dwutlenku węgla przez elektrownie. W przypadku żarówek tradycyjnych, jedynie około 5% energii elektrycznej jest zamieniane w promieniowanie świetlne. Reszta jest zamieniana w ciepło.

Diody są też bardzo niezawodne. Ich trwałość wielokrotnie przewyższa trwałość tradycyjnych żarówek (kilkadziesiąt tysięcy godzin kontra około tysiąc godzin). Nie szkodzą im też wstrząsy, wibracje ani częste włączanie oraz wyłączanie. Dzięki tym cechom, będą „przepalać się” dużo rzadziej niż zwykłe żarówki. Jest to szczególnie istotne w przypadku oświetlenia montowanego w trudno dostępnych miejscach.

W przypadku nowoczesnych, dobrej jakości LEDów, nie jest prawdą, że negatywnie wpływają one na zdrowie. Tego typu diody nie mrugają, nie emitują promieniowania ultrafioletowego ani podczerwonego, mogą występować zarówno w wersjach emitujących światło o barwie ciepłej, neutralnej jak i zimnej oraz posiadają wysoki współczynnik oddawania barw (CRI). Im współczynnik CRI jest wyższy, tym kolory wyglądają naturalniej.

Na rynku znajduje się wiele systemów oświetlenia LED. Praktycznie każdy znajdzie odpowiadające mu rozwiązanie. Nie jest problemem kupno żarówki, która świeci we wszystkich kierunkach i jest w stanie rozświetlić duże pomieszczenie. Ze względu na coraz większą powszechność, ceny oświetlenia opartego na diodach systematycznie spadają. Obecnie osiągnęły poziom akceptowalny dla kieszeni przeciętnego Kowalskiego. Co więcej, tego typu oświetlenie pobiera dużo mniej prądu niż standardowe źródła światła. W przypadku miejsc, w których światło jest włączone przez długi czas, wydatek poniesiony przy zakupie szybko się zwróci.

Poza wymienionymi wyżej cechami, nie można pominąć aspektu wizualnego. Właściwie wyeksponowane oświetlenie LED prezentuje się stylowo i nowocześnie. W przypadku punktowych źródeł światła można nim bardzo dobrze budować nastrój, zarówno w zamkniętych pomieszczeniach, jak i na otwartym terenie.

Przy zakupie nie warto kierować się informacjami na temat diod sprzed paru lat, gdyż najprawdopodobniej będą one zwyczajnie nieaktualne. W chwili obecnej, technologia LED jest bardzo rozwinięta i posiada szereg zalet z energooszczędnością oraz ekologicznością na czele. Nie bójmy się stawiać na nowoczesność. Można naprawdę sporo zyskać.

Autor: Multioffice Sp. z o.o., producent i wyłączny dystrybutor marki ART

Dodaj komentarz