Windows 10 rok po premierze na komputerze co czwartego Polaka

Od premiery najnowszego system operacyjnego Microsoft mija już rok. Według własnych danych marki, na Windows 10 zdecydowało się już 300 milionów użytkowników. Bez wątpienia zachętą dla właścicieli starszych wersji 7 i 8 była bezpłatna aktualizacja do „dziesiątki”. Wszyscy, którzy chcieliby wymienić swój system operacyjny na nowszy, mogą to uczynić jeszcze tylko do 29 lipca. Niecały rok po premierze warto sprawdzić, czy Windows 10 rzeczywiście sprostał wysokim wymaganiom użytkowników zniechęconych do Microsoft po krytykowanej „ósemce”. W tym celu porównywarka cen idealo.pl sprawdziła, które systemy operacyjne cieszą się największą popularnością wśród jej użytkowników.

DESKTOP VS. MOBILE: NAJPOPULARNIEJSZE SYSTEMY OPERACYJNE POLAKÓW

Z danych idealo wynika jasno, że Windows jest absolutnym faworytem Polaków.* Wśród pięciu systemów operacyjnych, z których najczęściej korzystają użytkownicy idealo.pl, oprogramowanie Microsoft zajmuje cztery pierwsze miejsca. Niekwestionowanym zwycięzcą tego rankingu jest Windows 7, z którego korzysta obecnie niemal połowa, bo aż 42% użytkowników idealo.pl. Drugie miejsce zajmuje „dziesiątka”, której wystarczył rok, by zgromadzić 21% odbiorców. Na aktualności nie traci też wersja XP. Wprowadzony na rynek 15 lat temu system operacyjny wciąż posiada 12% wiernych mu użytkowników. To o 2% więcej niż plasujący się na czwartej pozycji Windows 8.1. TOP 5 najpopularniejszych systemów wśród użytkowników idealo zamyka Unix/Linux.

Choć Windows dominuje na desktopach Polaków, próżno doszukiwać się go wśród pięciu najpopularniejszych mobilnych systemów operacyjnych. Pod tym względem na prowadzenie wychodzi Android. Jego najpopularniejszą wersją, zainstalowaną na co piątym smartfonie lub tablecie (22%) jest 4.4. KitKat, zaledwie o 3% popularniejszy od zajmującego drugie miejsce 5.0 Lollipop. Na podium znaleźć można jednak również oprogramowanie Apple: 16% użytkowników idealo.pl korzysta na swoich urządzeniach mobilnych z iOS 9. Ostatnie dwa miejsca w wielkiej piątce znów okupowane są przez Google, przy czym najnowsza wersja jego systemu operacyjnego, Android 6.0 Marshmallow, cieszy się obecnie jedynie piątym miejscem z 8% użytkowników.

WINDOWS 7 WCIĄŻ NA PROWADZENIU

Ze zgromadzonych danych wynika, że najpopularniejszym systemem operacyjnym wśród użytkowników idealo.pl tak samo jak przed rokiem jest wciąż Windows. Wśród wszystkich Polaków posiadających na swoich komputerach stacjonarnych i laptopach oprogramowanie marki Microsoft aż 46,4% Polaków wciąż wybiera Windows 7.** Mimo to dominacja „siódemki” wraz z wprowadzeniem Windows 10 zaczęła wyraźnie słabnąć. Dotyczy to również wersji 8.1, która w lipcu osiągnęła ilość użytkowników porównywalną z popularnym XP, lecz po wprowadzeniu swojego najmłodszego następcy zanotowała spadek o 7 punktów procentowych.

Windows 10 natomiast w krótkim okresie czasu wylądował na drugim miejscu najczęściej wybieranych systemów operacyjnych Microsoft. W czerwcu 2016 roku korzystało z niego już 23,6% użytkowników idealo. Choć po roku od premiery „dziesiątce” nie udało się jeszcze powtórzyć sukcesu Windows 7, w znacznie szybszym czasie osiągnęła ona wynik lepszy niż wersja 8 lub 8.1. Tendencja ta utrzymuje się na rosnącym poziomie, co wróży najnowszemu oprogramowaniu Microsoft szansę na sukces. Jak wynika z danych idealo, jest to jednak sukces okupiony spadkiem zainteresowania siostrzanymi systemami operacyjnymi Windowsa.

KTO STRACIŁ NA WINDOWS 10?

Strategia Microsoft polegająca na zaoferowaniu użytkownikom bezpłatnej aktualizacji z Windows 7, 8 i 8.1 do Windows 10 z całą pewnością powiodła się pod względem rozpowszechnienia jego najnowszej wersji. Był to jednak krok, który siłą rzeczy odbił się na popularności starszych wersji. Najdotkliwszy spadek zanotował przy tym Windows 7, który w czerwcu 2016 roku posiadał o 8,8% mniej użytkowników niż w lipcu 2015 roku.*** Niewiele mniej, ponieważ 7% rzadziej spotykanym systemem jest wersja 8.1. Najmniej odczuwalne straty notuje zaś Windows 8, ma to jednak związek z jego stosunkowo niską popularnością. W porównaniu z lipcem 2015 roku, kiedy korzystało z niego 2,5% użytkowników idealo.pl, w czerwcu 2016 roku było to już tylko 1,8%.

Z danych idealo wnioskować można więc, że popularność Windows 10 nie musi oznaczać sukcesu sprzedażowego. Większość z 23,6% jego obecnych użytkowników najprawdopodobniej stanowią byli użytkownicy poprzednich wersji, które umożliwiały darmową aktualizację.

BEZPŁATNA AKTUALIZACJA WINDOWS 10 TYLKO DO 29 LIPCA

Posiadacze systemów operacyjnych Windows 7 lub 8 wciąż mogą w prosty sposób stać się dumnymi posiadaczami najnowszego oprogramowania Windowsa. Jednak jest to możliwe jeszcze tylko przez kilkanaście dni. Mimo pojawiających się w sieci doniesień o rzekomym przedłużeniu okresu darmowej aktualizacji, na oficjalnym blogu Microsoft potwierdzono, że tak jak zapowiadano od początku, zakończy się on 29 lipca.

Jak to zrobić? Aktualizacja systemu powinna trwać nie dłużej niż godzinę. Jeśli jesteście właścicielami systemu operacyjnego, który podlega promocji, na pasku startowym znajdziecie charakterystyczną ikonkę z logo Windows. Następnie musicie rozpocząć aktualizację i postępować zgodnie z instrukcjami podanymi w aplikacji uaktualnienia. Uwaga: Microsoft zastrzega, że mimo spełnianych wymagań sprzętowych niektóre urządzenia nie będą mogły zostać zaktualizowane. Żeby sprawdzić, czy Wasz komputer lub tablet będzie mógł pobrać Windows 10, możecie użyć opcji „Check my PC”.

 

*) Systemy operacyjne użytkowników idealo.pl w okresie 01.06.-30.06.2016. Procentowy udział wszystkich wizyt na stronie idealo.pl w wersji desktop (na komputerach stacjonarnych lub laptopach) oraz w wersji mobilnej (na smartfonach lub tabletach).

**) Systemy operacyjne użytkowników idealo.pl w okresie 01.01.2014.-30.06.2016. Procentowy udział wszystkich wizyt na stronie idealo.pl w wersji desktop (na komputerach stacjonarnych lub laptopach) w poszczególnych miesiącach.

***) Systemy operacyjne użytkowników idealo.pl w okresie 01.07.2015.-31.07.2015 oraz 01.06.-30.06.2016. Procentowy udział wszystkich wizyt na stronie idealo.pl w wersji desktop (na komputerach stacjonarnych lub laptopach).

Dodaj komentarz