Na czym czytać e-booki: czytnik czy tablet?

Tysiące książek w jednym urządzeniu, które na dodatek mieści się w kieszeni – to argument, który sprawia, że coraz więcej osób interesuje się e-czytelnictwem. Zainteresowane osoby zazwyczaj zadają sobie pytanie: czy kupić dedykowany czytnik e-booków czy może tablet, który w podobnej cenie pozwoli również na oglądanie filmów i granie w gry? Przedstawiamy Wam 5 sugestii, które ułatwią wybór i pozwolą pokochać e-czytelnictwo wraz ze wszystkimi jego zaletami. Tablety podbiły świat bogactwem oferowanych funkcji, dzięki którym wykorzystując jedno urządzenie można korzystać z wielu multimedialnych usług.

To największa zaleta i jednocześnie największa ich wada. Na tablecie obejrzymy film, ale komfortu nie można porównać z seansem przed telewizorem. Robienie zdjęć? Tak, ale jest to niewygodne, a i efekt nie jest zadowalający. Podobnie jest z e-czytelnictwem. Tablet okaże się wystarczający do przeczytania pojedynczych artykułów w Internecie, ale czytanie 700-stronnicowej książki nie będzie komfortowe ze względu na zmęczenie wzroku i potrzebę częstego ładowania urządzenia.

  1. Pozytywny wpływ e-papieru na nasz wzrok

 

Treści wyświetlane na ekranach LCD stosowanych w komputerach, tabletach i smartfonach, bez podświetlenia nie byłyby widoczne dla odbiorcy. Podświetlenie nie jest rozwiązaniem idealnym, ponieważ w słoneczne dni odczytanie tekstu z wyświetlacza LCD nie jest komfortowe, a czasami wręcz niemożliwe. Zadania nie ułatwia też błyszcząca powierzchnia ekranu, w której częściej zamiast tekstu zobaczymy swoje odbicie. W ciemnym otoczeniu czujnik natężenia światła stara się zmniejszyć poziom podświetlenia do minimum, jednak często i tak jest ono zbyt jasne. Wielogodzinne wpatrywanie się w świecący ekran LCD, który emituje szkodliwe niebieskie światło powoduje zmęczenie wzroku i może być przyczyną jego pogorszenia.

W czytnikach książek elektronicznych stosuje się ekrany wykonane w technologii papieru elektronicznego E Ink. Dzięki temu wyświetlane treści wyglądają jak tekst na kartce papieru – nie ma tu podświetlenia, a mimo to można czytać wygodnie nawet w ostrym słońcu. Ekran jest odświeżany tylko w momencie zmiany wyświetlanej treści, co odpowiada przewróceniu kartki w książce.

Brak światła dziennego to nie problem, ponieważ producenci e-czytników opracowali technologię pozwalającą czytać w warunkach braku oświetlenia zewnętrznego bez stosowania męczącego oczy podświetlenia. Rozwiązaniem jest doświetlenie stosowane m.in w polskich czytnikach książek elektronicznych inkBOOK. W tych urządzeniach diody LED są umieszczone u góry lub na dole ekranu, dzięki czemu światło pada na powierzchnię ekranu, nie świecąc w kierunku oczu czytelnika. Poziom natężenia światła można swobodnie regulować, jak i zupełnie wyłączyć doświetlenie.

Dzięki technologii e-papieru w czytnikach e-booków chronimy oczy przed tzw. cyfrowym nadwyrężeniem wzroku.

  1. Sporadyczne ładowanie baterii

 

Największym atutem papierowych książek jest ich niezależność od źródła energii elektrycznej – ich czytanie może uprzyjemnić czas spędzony w wielogodzinnej podróży, na plaży, pod namiotem lub na ławce w parku. Jedynym urządzeniem elektronicznym, które w tej dziedzinie może konkurować z tradycyjną książką jest czytnik e-booków, który na jednym ładowaniu akumulatora może pracować nawet kilka tygodni. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu energooszczędnego ekranu E Ink. Taki wyświetlacz, w przeciwieństwie do znanej z tabletów technologii LCD, nie wymaga ciągłego podświetlenia do wygodnego czytania. Czytnik umożliwia przeczytanie nawet kilku obszernych książek na jednym ładowaniu akumulatora, co nie jest możliwe przy korzystaniu z tabletu, którego czas pracy zazwyczaj wynosi kilka godzin.

  1. Unikalne ułatwienia czytania

 

Czytniki e-booków już po wyciągnięciu z pudełka pozwalają czerpać przyjemność z czytanych książek. Wyświetlany tekst dostosowywany jest do preferencji użytkownika. W łatwy sposób zmienimy wielkość i krój czcionki, odległość między wierszami, a nawet orientację ekranu, co pozwoli wyświetlać tekst nie tylko w pionie, lecz również w poziomie. To rozwiązanie wygodne dla wszystkich osób, które cenią sobie wygodę obsługi, jak również dla osób starszych.

Zaletą jest również konstrukcja czytnika, która powstaje z myślą o wygodnym czytaniu. Przykładowo, polskie inkBOOKi oferują system inkBUTTONS™, czyli innowacyjny mechanizm przycisków zmiany stron umieszczonych po obu stronach ekranu. Dzięki temu korzystanie z nich podczas lektury jest jeszcze bardziej naturalne, precyzyjne i komfortowe niż kiedykolwiek wcześniej.

W czytnikach marki inkBOOK wprowadzono też pożądaną funkcję wyłączenia dotyku podczas czytania, której na próżno szukać w modelach innych producentów. Okazuje się, że wielu użytkowników po zakończeniu lektury, łapie czytnik tak, jak papierową książkę i odkłada go na półkę. To naturalne zachowanie powodowało przypadkowe zmiany stron. W inkBOOKach włączyć i wyłączyć dotyk można jednym przyciskiem.

Czytniki tejże marki również umożliwiają komfortowe czytanie osobom niedowidzącym. Funkcja wysokiego kontrastu wyświetla biały tekst na czarnym tle co sprawia, że wyświetlane litery łatwiej jest odczytać.

Do wyboru mamy również czcionkę OpenDyslexic, która ułatwia odbiór tekstu osobom z dysleksją.

Na uwagę zasługuje również specjalnie wyprofilowana i gumowana obudowa, która wpływa na pewniejszy chwyt urządzenia.

  1. Brak rozpraszaczy

 

Tablety są urządzeniami uniwersalnymi, przeznaczonymi do szeroko pojętej konsumpcji treści multimedialnych. Dlatego też ich system operacyjny już przy pierwszym uruchomieniu oferuje szereg opcji zachęcających do skorzystania z jego pełnych możliwości – komunikatory, gry, aplikacje fotograficzne i wiele innych. Przez taką mnogość funkcji skupienie się na czytanym tekście jest trudne. Ponadto, przeprowadzone zostały badania, które wykazały, że teksty czytane na papierze były lepiej przyswajane przez czytelników, niż te same treści wyświetlane na ekranach LCD. Stosowane w czytnikach e-booków e-papierowe wyświetlacze E Ink oferują doznania takie, jak w przypadku tradycyjnego papieru, a więc można liczyć na lepszy odbiór treści niż w przypadku wyświetlania ich na ekranie tabletu.

  1. Wygodne czytanie treści z Internetu

Zaawansowane funkcje nie są tylko domeną tabletów. W wielu nowoczesnych czytnikach pod specjalnie dostosowanym, łatwym w obsłudze graficznym interfejsem użytkownika, pracuje – podobnie jak w tabletach – system operacyjny Android. To ukłon w stronę użytkowników skłonnych korzystać z bardziej zaawansowanych funkcji urządzenia. Podstawową korzyścią jest możliwość instalacji aplikacji zwiększających możliwości czytnika. Mogą to być e-księgarnie, słowniki, encyklopedie, czytniki wiadomości z ulubionych stron internetowych, notatniki i wiele innych. Posiadacze inkBOOKa mogą korzystać z bogactwa aplikacji takich jak:

  • e-księgarnie – polskie (pre-instalowana pl, dostępne inne) i zagraniczne (m.in. Amazon Kindle, Skoobe, Kobo i Barnes & Noble NOOK).
  • Wikipedia – aplikacja największej encyklopedii internetowej.
  • Pocket – usługa, dzięki której zapiszesz i odczytasz artykuły, wpisy z blogów itp.
  • Czytnik RSS – umożliwia czytanie wpisów z ulubionych portali i blogów.
  • Midiapolis Drive – aplikacja pozwala na przechowywanie kupionych książek w chmurze, dzięki czemu dostęp do nich możliwy jest z dowolnego urządzenia wyposażonego w dostęp do sieci.

Podsumowanie

 

Jeszcze kilka lat temu, na fali rosnącej popularności tabletów, prognozowano, że zastąpią one czytniki e-booków. Mało tego, do tabletowej ofensywy dołączył nawet Amazon utożsamiany do tej pory z czytnikami Kindle. Dziś sprzedaż tabletów spada, a ich rolę przejęły coraz większe i bardziej zaawansowane smartfony. A czytniki? Czytniki i ich ekran E Ink nadal pozostają niezastąpione. I właśnie dlatego – jeśli jesteś osobą, która czyta a nie czytuje, czytnik e-booków będzie dla Ciebie najbardziej rozsądną i wygodną propozycją.

Dodaj komentarz