MU-MIMO – brzmi tajemniczo? Wcale nie musi!

Jak najprościej wytłumaczyć co to jest MU-MIMO? Może zacznijmy od krótkiej przenośni… Im więcej osób do jednego lekarza, tym kolejka staje się dłuższa… Podobnie jest kiedy z domowym Wi-Fi połączy się jednocześnie kilku użytkowników. Jest ono obsługiwane przez router, który najczęściej może się komunikować tylko z 1 urządzeniem w danej chwili. Są to routery z technologią SU-MIMO, gdzie każdy użytkownik musi czekać na swoją kolejkę w wysyłaniu i odbieraniu łącza. Na szczęście powstała nowa technologia MU-MIMO!

Technologia MU-MIMO, której skrót pochodzi od wyrazów: Multi-user, multiple-input, multiple-output technology, umożliwia ona routerowi Wi-Fi komunikację z wieloma urządzeniami w jednym czasie. Pomaga ona skrócić czas oczekiwania na sygnał i przyspiesza pracę sieci. To wpływa nie tylko na komfort w użytkowaniu, ale także zwiększa pojemność oraz wydajność routera. Dzięki temu MU-MIMO umożliwia obsługę bardziej intensywnych aktywności WiFi jak transmitowanie strumieniowe czy np. gry online.

fot. od Linksys

fot. od Linksys

Warto wspomnieć, że jeszcze kilka lat temu internet łączył się co najwyżej z komputerami stacjonarnymi czy laptopami. Z biegiem czasu oraz rozwojem technologicznym coraz więcej urządzeń  dochodzi do tej listy. Oprócz smartfonów, które często z siecią domową są połączone cały czas, dochodzą również różnego rodzaju tablety, telewizory, konsole do gier czy urządzenia smart automatyki domowej. Obecnie chcemy często korzystać z większości urządzeń w jednym czasie, a liczba podłączonych sprzętów w domu wciąż rośnie wraz z rozwojem technologicznym. Podaje się, że w przeciętnym domu łączy się ok. 8 urządzeń z Wi-Fi.
Technologia MU-MIMO pozwala na lepsze wykorzystanie przepustowości sieci. Odbywa się to poprzez odpowiednie zarządzanie i gospodarowanie sygnałem Wi-Fi. Zapewnia ponad 3 razy lepszą wydajność dla wszystkich połączonych urządzeń.


Jakie routery obsługują technologię MU-MIMO?


Starsze modele routerów niestety nie obsługują tej technologii. Najlepiej jest szukać takich urządzeń, które mają bezpośrednio napisane, że obsługują MU-MIMO, Next-Gen AC czy AC Wave 2.
Przykładowe routery od Linksysa, które posiadają technologię MU-MIMO:

mumiomo.png

Artykuł na podstawie: https://www.linksys.com/us/r/performance-out-ultra-hd-4k-tv/what-is-mu-mimo/

Dodaj komentarz