Granie na gigaekranie – projektor w domowej rozrywce

Nowoczesny projektor może być trafnym wyborem dla gracza. Żadne inne rozwiązanie nie oferuje wrażeń z rozgrywki na tak dużych przekątnych obrazu, nie rujnując zarazem portfela. Projektor może się kojarzyć głównie z zastosowaniami edukacyjnymi lub biznesowymi – jest nieodłącznym elementem wykładów i konferencji. Drugie popularne skojarzenie to kino domowe przez duże „K”. Takie dla prawdziwych kinomaniaków, bezwzględnie z systemem audio, od którego drżą szyby w oknach.

A co z graczami? Popularna opinia o tym, że projektory nie nadają się do gamingu, wynika z tego, że niewiele o nich wiemy, mocno przeszacowujemy ich koszt i kojarzymy je głównie z profesjonalnymi zastosowaniami. Tymczasem mogą okazać się atrakcyjną alternatywą dla graczy, ponieważ inne dostępne na rynku rozwiązania nie pozwalają na generowanie obrazu o przekątnych ponad 100 cali w rozsądnej cenie. Gigantyczne telewizory kosztują równie gigantyczne pieniądze. Ile zapłacimy za rzutnik nadający się do grania? Na dobry początek powinno wystarczyć ok. 3000 zł.

Wybierając projektor do grania, warto sięgnąć po model z układem DLP. Ta technologia oferuje najostrzejszy obraz w dynamicznych scenach. Jej kolejną zaletą jest wysoki kontrast obrazu i głęboka czerń. Istotnym aspektem jest też czas reakcji. Jest to opóźnienie sygnału przekładające się na to, jak szybko np. po wciśnięciu przycisku myszki zobaczymy na ekranie odpowiednią animację. Na ten parametr powinni zwrócić uwagę gracze preferujący szybkie gry akcji. Niższy czas reakcji pozwala lepiej kontrolować rozgrywkę. Projektory o rozdzielczości Full HD zwykle wypadają w tej kategorii lepiej od modeli 4K.

Projektor można podłączyć do komputera lub konsoli, przy czym drugie rozwiązanie będzie łatwiejsze w realizacji. Sparowanie projektora z gamingowym PC wymaga więcej wysiłku od gracza, szczególnie na polu aranżacji pomieszczenia. W porównaniu do tego, podłączenie rzutnika do konsoli wydaje się prostsze.

Projektor i konsola. Dobrze dobrany duet

Salon to naturalne miejsce w domu zarówno dla projektora jak i konsoli, co sprawia, że oba urządzenia świetnie się uzupełniają. Przy większym metrażu pomieszczenia łatwo dobrać rzutnik odpowiadający naszym potrzebom. Wykonując instalację, należy tylko pamiętać o tym, aby zapewnić możliwość podłączenia konsoli do projektora przewodem HDMI.

Co jest najmocniejszą stroną takiego duetu? Ogromna przekątna ekranu, która gwarantuje nieporównywalne z niczym wrażenia z rozgrywki. Ponad 100-calowy ekran docenią szczególnie osoby, które lubią grać zespołowo, siedząc na kanapie z rodziną czy znajomymi. Obraz generowany przez projektor ma zawsze doskonałe kąty widzenia, a więc nasycenie kolorów i widoczność szczegółów jest zawsze taka sama, niezależnie od tego, czy siedzimy na wprost ekranu, czy patrzymy na niego pod kątem.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że obecna generacja konsol (PS4 Pro oraz Xbox One X) jest zoptymalizowana pod kątem gier 4K oraz technologii HDR. Od strony technicznej nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać w salonie projektor 4K UHD, który dodatkowo obsłuży technologię szerokiej rozpiętość tonalnej. Ceny modeli 4K sukcesywnie spadają i obecnie zaczynają się w okolicach 4300 zł.

Stawiając na wyższą rozdzielczość, otrzymamy obraz o wyższej szczegółowości, aczkolwiek trzeba pogodzić się z kompromisami. Podstawowe modele projektorów 4K generują obraz o niższej jasności niż tańsze od nich rzutniki Full HD, a więc kluczowe będzie odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia.

Optoma GT1080Darbee projektor krótkiego rzutu

Projektor i PC. Głównie dla entuzjastów

Rozplanowanie stanowiska gracza, uwzględniające miejsce pod biurko z monitorem jak i instalację rzutnika wraz z systemem nagłośnieniowym, może okazać się wyzwaniem. Pomocne byłoby stworzenie tzw. „gaming roomu”, a więc pomieszczenia dedykowanego dla takiej rozrywki – przy czym przestrzeń nie musi być duża. Przy wykorzystaniu projektora krótkiego rzutu wystarczy już kilkanaście metrów kwadratowych – można więc wykorzystać pokój w przeciętnym mieszkaniu. Należy jednak pamiętać, że większa przestrzeń wzmocni efekt i poprawi komfort rozgrywki. Jedną ze ścian trzeba przeznaczyć pod ekran. Ewentualnie zamiast z ekranu, można skorzystać z samej ściany, najlepiej pomalowanej specjalną farbą projekcyjną.

Gracze przyzwyczaili się do płynności oferowanej przez monitory o częstotliwości odświeżania obrazu wyższej niż standardowe 60 Hz. Wśród projektorów również można znaleźć modele o odświeżaniu 120 Hz. Niestety nie znajdziemy na rynku modeli wspierających technologie synchronizacji obrazu G-Sync lub FreeSync, które to rozwiązania poprawiają komfort grania.

Optoma HD29H – projektor odświeżający obraz z częstotliwością 120 Hz

Rynkowym standardem – podobnie jak w przypadku monitorów – jest rozdzielczość Full HD. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby sparować peceta i projektor 4K UHD. W takim przypadku musimy uwzględnić ograniczenia platformy sprzętowej. Tylko potężna gamingowa maszyna będzie w stanie udźwignąć najnowsze tytuły w rozdzielczości 4K. Stosunkowo dużo modeli projektorów dostępnych na rynku oferuje technologię HDR, ale nie powinien być to kluczowy argument w wyborze rzutnika. Pula gier wspierających szeroką rozpiętość tonalną na PC jest stosunkowo mała.

Co jeszcze jest istotne? Całkowite zastąpienie monitora projektorem może okazać się mało wygodne w codziennym użytkowaniu komputera, a szczególnie podczas pracy. Rzutnik powinien pełnić rolę dodatkową, gdzie włączamy go w konkretnym celu – do grania lub wtedy, gdy chcemy obejrzeć film czy serial.

Dodaj komentarz