Najlepsze kinowe wrażenia w Twoim domu

Wybór kina domowego potrafi być wyzwaniem. Miłośników dobrego brzmienia może przytłoczyć bogata oferta sprzętu i mnogość dostępnych konfiguracji. Jest kilka elementarnych zasad, którymi warto się kierować przy zakupie nagłośnienia do domu lub mieszkania. Lokalizacja i wielkość pomieszczenia, w którym planujemy stworzyć kino domowe, ma kluczowe znaczenie podczas wyboru sprzętu audio i wideo. W domu wolnostojącym można pozwolić sobie na głośniki duże o wysokiej mocy, gdzie gabaryty idą często w parze z jakością. Mnogość głośników – w tym subwoofery o dużej mocy – są jak najbardziej pożądane. Mieszkając w domu, można być pewnym, że głośne, wieczorne seanse z kinem akcji nie będą przeszkadzać sąsiadom, co niestety może mieć miejsce w przypadku mieszkania w bloku.

W mniejszym mieszkaniu doskonałym rozwiązaniem może być soundbar – urządzenie, które nie tylko zapewnia wysoką jakość dźwięku, ale zajmuje także małą przestrzeń. W smukłej obudowie może się znaleźć miejsce nawet dla kilkunastu głośników i przetworników wysokiej klasy. Pozwala to soundbarom odtwarzać dźwięk filmów i gier na najwyższym poziomie. Poczynając od tonów niskich, wytwarzanych i wzmacnianych przez pasywne membrany, poprzez tony średnie odpowiadające za dialogi, a kończąc na wysokich sopranach i opcjonalnych głośnikach efektowych umieszczonych często po bokach urządzenia. Te ostatnie odpowiadają za przestrzeń i głębię szczególnie ważną dla graczy oraz miłośników kina akcji.

Soundbar jest również prosty w konfiguracji. Do telewizora podłączymy go za pomocą portu HDMI. To pozwoli nam sterować soundbarem oraz odbiornikiem telewizyjnym za pomocą jednego pilota. Wbudowany bluetooth otwiera nowe możliwości parowania smartfona i odtwarzania na soundbarze ulubionej muzyki. Niektóre urządzenia wyposażone są także w port USB, co pozwala im pełnić rolę karty dźwiękowej do komputera. Soundbar doskonale spełni rolę kina domowego, zamkniętego w jednym, niewielkim urządzeniu, które będzie idealnie wyglądać pod ekranem telewizora.

Zestaw dla wymagających

Miłośnicy dobrego brzmienia poświęcą zdecydowanie więcej czasu na stworzenie kina domowego swoich marzeń. Pierwszą decyzją jest wybór rodzaju głośników, wzmacniacza oraz tego jak bardzo rozbudowany ma być zestaw. Każdy miłośnik kina wie, jak istotna jest przestrzenność dźwięku. Chęć odczuwania, że znajdujemy się w samym centrum wydarzeń filmowych jest tym, co często skłania do budowania i ulepszania kina domowego.

Głośniki w systemie 5.1 i 7.1

System 5.1 to najczęściej wybierany zestaw kina domowego. Składa się z pięciu głośników i jednego subwoofera. Pary przednich i bocznych kolumn odpowiadające za efekty specjalne i tło oraz jeden głośnik kanału centralnego zapewniają odpowiednią jakość dźwięku oraz przestrzenność muzyki. Warto pamiętać, że głośnik centralny odpowiada za czytelność i odsłuch dialogów.

System głośników 7.1 to konfiguracja dla bardziej wymagających. Złożona z połączenia zestawu 5.1 z dodatkowymi dwoma tylnymi głośnikami. Za sprawą rozszerzenia liczby głośników tylnych efekty specjalne i dźwięki tła są jeszcze głębsze i bardziej przestrzenne niż w systemie 5.1.

Kino domowe działa jak porządny zegarek. Wszystkie elementy muszą doskonale ze sobą współgrać, aby zapewnić nieprzerwaną jakość i harmonię, w każdej minucie i w każdej sekundzie – mówi ekspert firmy Teufel, Massimo Petriaggi. – Jeśli chcemy cieszyć się dobrym dźwiękiem i wciągającą akcją, musimy mieć pewność, że każdy głośnik gra w pełnej synergii z pozostałymi, z idealną jakością i przejrzystością.

Dodaj komentarz