Must-have na gamingową majówkę – dysk SSD

W minionym roku ponad 60% Polaków wskazało, że podczas majówki zamierza pozostać w domu[1]. Nic nie wskazuje na to, żeby w 2020 r. ta liczba miała się zmniejszyć. Wiele osób chętnie spędzi ten czas przed komputerem lub konsolą, przeglądając katalog nieukończonych gier lub szukając całkiem nowych tytułów. Szczególną popularnością mogą cieszyć się teraz gry online, które oprócz czystej rozrywki są dodatkowym sposobem na utrzymanie kontaktu ze znajomymi. Taki stan rzeczy może zachęcić niektórych do rozszerzenia pojemności swojego komputera lub konsoli – ale na jaki dysk się zdecydować?

Ogromne gry sieciowe

 

Steam, największa platforma z grami PC, zanotowała w marcu rekordową liczbę 20 milionów aktywnych graczy, a kilka tygodni później pobiła ją o kolejne 4 miliony[1]. W czołówce najczęściej wybieranych gier na Steam są niemal wyłącznie tytuły online: CS: GO, Dota 2, Rainbow Six Siege, czy też Destiny 2. Inne platformy nie zdradzają tak chętnie statystyk, ale można się domyślać, że takie gry jak Call of Duty: Warzone czy Apex Legends również cieszą się obecnie dużym powodzeniem.

 

Wspólnym elementem wielu gier online jest ich rozmiar na dysku. World of Warcraft, jedna z najpopularniejszych gier MMORPG na świecie, wymaga ponad 80 GB wolnego miejsca na komputerze. Jeśli wypad na Dziki Zachód brzmi jak dobry pomysł na spędzenie ze znajomymi długiego weekendu, to otwarty świat Red Dead Online stoi otworem, jednak gra zajmuje aż 150 GB.

 

Gry sieciowe mają też tendencję rosnąć z każdą dużą aktualizacją lub nowym dodatkiem. Za przykład może posłużyć Destiny 2 – w połowie minionego roku gra studia Bungie zajmowała 96 GB na PlayStation 4, ale od premiery dodatku Shadowkeep przy instalacji wymagane jest aż 154 GB wolnego miejsca.

 

Więcej pamięci, większy komfort

 

Niezależnie od tego, czy użytkownik preferuje PC czy konsole, niewielka ilość miejsca na dysku może doprowadzać do naprawdę frustrujących sytuacji przy obecnych rozmiarach gier wideo. Korzystając wciąż z dysku o pojemności 256 GB gracz będzie prawdopodobnie zmuszony bez przerwy instalować i odinstalowywać tytuły, w które chce zagrać. Jeśli dodatkowo używa swojego komputera nie tylko do gier, ale również do pracy, to nawet 512 GB może okazać się niewystarczające.

 

 

Dysk o większej pojemności, na przykład TRANSCEND SSD 230S 1TB, daje wystarczająco miejsca na komfortową instalację wszystkich gier, do których gracz wraca regularnie – a są to zazwyczaj właśnie gry online oraz duże tytuły, których przejście zajmuje dziesiątki, a czasem nawet setki godzin.

 

Dysk SSD, ale który?

 

Jedna rzecz jest oczywista: dyski SSD to w niemal w każdym aspekcie lepszy wybór dla graczy niż dyski HDD. Te pierwsze znacznie szybciej zapisują i odczytują dane, dzięki czemu można natychmiast zauważyć lepszą wydajność i krótsze ekrany ładowania w grach.

 

Wybór formatu dysku będzie natomiast zależał od urządzenia, na którym gramy. Konsole obecnej generacji mają wbudowane dyski HDD, więc przed użytkownikami stoją dwie możliwości – wymienić dysk wewnętrzny na SSD lub wybrać nieco wygodniejszą opcję zewnętrzną, np. przenośny SSD TRANSCEND ESD350C. Warto jednak wcześniej zapoznać się z wymaganiami, jakie konkretna konsola ma wobec takich ulepszeń.

 

Jeśli chodzi o PC, to w większości przypadków wystarczy dobrej jakości 2,5-calowy dysk SATA III – tutaj warto zwrócić uwagę na prędkości odczytu i zapisu oraz na wytrzymałość urządzenia. Jednak jeśli komputer jest oprócz gier regularnie wykorzystywany do pracy nad plikami o dużych rozmiarach (np. wideo w 4K), to można rozważyć zakup dysku SSD M.2 o wysokiej przepustowości, np. TRANSCEND PCIe SSD 220S.

 

 

Laptopy gamingowe stanowią nieco większe wyzwanie, ponieważ nie każdy model pozwala na wymianę wewnętrznego napędu, więc wybór dysku zewnętrznego jest tu naturalnie bezpieczniejszy. Powinno się jednak odwiedzić stronę producenta i potwierdzić możliwość ewentualnej wymiany, a przy tym sprawdzić wymagany format i wymiary dysku.

 

Warto pamiętać, że rozszerzenie pojemności dysku to względnie niewielki wydatek w porównaniu z zakupem np. nowej karty graficznej, a może znacznie zwiększyć wygodę codziennego korzystania z komputera lub konsoli.

[1] https://steamdb.info/app/753/graphs/

[1] https://media-provident.pl/pr/435002/barometr-providenta-w-domu-na-mazury-czy-za-granice-gdzie-polacy-spedz

Dodaj komentarz