Dostaniesz mandat i musisz go przyjąć. Nowe prawo wejdzie w życie

Prawo jest zmienne i prawa musimy przestrzegać, nawet jeśli jest ono absurdalne. Nowy projekt nowelizacji Ustawy Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia zakłada, jeżeli na osobę zostanie nałożony mandat będzie ona musiała go przyjąć i zapłacić, bez prawa odmowy. Oczywiście w takim przypadku istnieje możliwość odwołania się i przedstawiania wszelkich dowodów jednak nie ma pewności, że sąd orzeknie naszą niewinność. 

Dostałeś mandat? Musisz go przyjąć i zapłacić!

Prawo w niektórych przypadkach jest absurdalne i właśnie takim mianem można określić nowy projekt nowelizacji ustawy, który zakłada, że każdy mandat jest obowiązkowy. Nie jest ważne to czy wina leży po naszej stronie, czy nie – mandat należy przyjąć i za niego zapłacić. Nowelizacja ma na celu usprawnienie postępowania i odciążenie sędziów sądów powszechnych. 

Obecnie, jeśli kierowca otrzyma mandat za jakiekolwiek wykroczenie drogowe musi wyrazić zgodę na otrzymanie kary. Jeśli nie zgodzi się na przyjęcie mandatu, funkcjonariusz policji kieruję sprawę na drogę sądową. Po tym jak zmiany w ustawie wejdą w życie kierowca będzie musiał przyjąć mandat i dopiero po zapłacie będzie miał możliwość zaskarżenia decyzji bezpośrednio w sądzie rejonowym.

 

Nie zgadzasz się z wystawionym mandatem? Jak to wygląda w praktyce?

Jeśli funkcjonariusz policji wystawił mandat musisz go przyjąć i zapłacić. Dopiero po uregulowaniu płatności będziesz mógł się od niego odwołać i udowodnić to, że nie złamałeś prawa. Cały ten proces musi odbyć się w przeciągu 7 dni od wystawienia mandatu. 

W jaki sposób dowieść o swojej niewinności? Najszybszy i najbardziej skutecznym sposobem jest korzystanie z kamery samochodowej, która rejestruje obraz podczas jazdy autem. Tego typu urządzenie staje się podstawowym wyposażeniem każdego kierowcy. Używane są one przede wszystkim do obrony przed oskarżeniami, ustalenia po czyjej stronie leży wina spowodowania kolizji czy pomaga w złapaniu sprawcy, który uciekł z miejsca zdarzenia. Stanowią też bezcenną pomoc w przypadku rozmów z ubezpieczycielem. 

 

Zapisuj dowody, które pomogą Ci wygrać sprawę

Dzięki kamerze samochodowej w szybki i konkretny sposób udowodnisz swoją niewinność. Decydując się jednak na wideorejestrator nie możemy wybrać byle jakiego urządzenia. Kamera musi oferować wysoką jakość nagrywania niezależnie od warunków oświetleniowych, funkcje automatycznego zapisu materiałów podczas gwałtownego hamowania lub kolizji i nagrywania w pętli. 

Zdecydowanie taką kamerą samochodową jest Xblitz S10 Duo. Model ten posiada dwa obiektywy rejestrujące obraz w jakości Full HD 1920 x 1080 pikseli. Producent wyposażył ją  w sensor Sony Starvis, który oferuje wysoką szczegółowość obrazu – bez problemu odczytamy numery rejestracyjne nawet w nocy. Kamera została wyposażona w czujnik G-Sensor automatycznie zabezpieczający nagrania w razie gwałtownego hamowania czy zarejestruje uderzenie. Szeroki wyświetlacz kamery cofania włącza się w momencie, gdy wrzucimy bieg wsteczny i daje świetny wgląd na to co dzieje się z tyłu auta. sugeruje Krzysztof Korpal, CEO Xblitz. Warto zauważyć, że model ten dostępny jest zarówno na stronie producenta – Xblitz.pl, jak i w sieci Media Markt

Kamera Xblitz S10 Duo to idealny materiał dowodowy, dzięki któremu udowodnimy swoją niewinność. 

 

Kiedy nowe prawo wejdzie w życie?

Projekt nowelizacji dopiero został zgłoszony, dlatego też jeszcze jego prawo nie obowiązuje. Ustawa może wejść w życie dopiero po 14 dniach od ogłoszenia, a więc data uchwalenia nowego prawa jest w pełni zależna od prac Sejmu.

Dodaj komentarz