Filtry Marumi Magnetic Slim – magnetyczna innowacja dla pasjonatów fotografii

Marumi – ceniony japoński producent filtrów i akcesoriów fotograficznych – po raz kolejny dowodzi, że w branży foto wciąż jest wiele miejsca na innowacje, które w realny sposób ułatwiają życia fotografom (zarówno profesjonalnym, jak i amatorom). Firma zaprezentowała właśnie nowy system mocowanych magnetycznie filtrów fotograficznych Marumi Magnetic Slim, który radykalnie upraszcza ich montaż i szybką wymianę (aby zamontować filtr na obiektywie, wystarczy go do niego… przyłożyć). Co istotne, innowacja nie oznacza wysokiej ceny – ceny filtrów nowego systemu pozostały na tym samym poziomie, co ceny cenionych przez użytkowników standardowych filtrów Marumi Super DHG.

Filtry fotograficzne to nieocenione narzędzia w pracy fotografa – nie tylko skutecznie chronią cenne obiektywy przed zabrudzeniem i uszkodzeniami, ale pozwala uzyskać najróżniejsze efekty artystyczne, zwiększając kontrast pomiędzy poszczególnymi fotografowanymi obiektami (np. niebo/ziemia), redukując ryzyko prześwietlenia (poprzez ograniczenie ilości światła) czy dodając do fotografii pożądane przez fotografa efekty czy artefakty.

Zasada korzystania z filtrów tak naprawdę nie zmieniała się od lat – akcesoria te mają postać niewielkich nakładek na obiektyw (są dostępne w wersjach, dopasowanych do różnych średnic obiektywów), wyposażonych w gwint pozwalający nakręcić je na ów obiektyw. To skuteczne, pewne rozwiązanie… które ma jednak swoje wady. Jedną z nich jest np. fakt, że montaż filtra zajmuje chwilę – co w pewnych okolicznościach może skutkować np. utraceniem tej jednej jedynej szansy na zrobienie dobrego zdjęcia. Inną to dość wysoki poziom skomplikowania tego procesu – co w szczególności dotyczy mniej doświadczonych fotografów, którzy muszą odsunąć aparat od oka, znaleźć odpowiedni filtr, nakręcić go itd.

Przykładasz i… zamontowane!

Problem ten firma Marumi dostrzegła i rozwiązała, proponując swoje pierwsze filtry montowane magnetycznie już 3 lata temu – wtedy jednak były to przeznaczone raczej dla profesjonalistów filtry kwadratowe. To świetne narzędzia dla „zawodowców”, pozwalające im na błyskawiczne i wygodne montowanie i wymienianie filtrów, a także korzystanie z kilku z nich jednocześnie.

Teraz japoński producent postanowił pójść za ciosem, prezentując rozwiązanie znacznie bardziej wszechstronne i dostępne dla większego grona fotografów – również tych mniej doświadczonych –  pasjonujących się fotografią miejską, krajobrazową czy przyrody. To innowacyjny system okrągłych filtrów Magnetic Slim z funkcją magnetycznego ich mocowania, w skład którego wchodzą filtry ochronne, polaryzacyjne, neutralnie szare oraz magnetyczny dekielek ochronny.

Podstawą jest filtr ochronny, który jednocześnie jest adapterem systemu – to jedyny jego element wyposażony w gwint. Nakręcamy go na obiektyw raz… i zapominamy, że istnieje. Filtr chroni obiektyw przed brudem i uszkodzeniami optyki, jednocześnie stanowiąc bazę do montażu wszystkich filtrów dodatkowych. Przy czym ów „montaż” to określenie zdecydowanie na wyrost – sprowadza się on bowiem do… przyłożenia wybranego filtry do adaptera. Co ważne, Marumi Magnetic Slim pozwala również na wygodne korzystanie z zalet kilku filtrów jednocześnie – nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, by magnetycznie przymocować do obiektywu kilka z nich.

Dodajmy, że cały system zaprojektowano tak, by filtry i akcesoria były maksymalnie niskoprofilowe (3 filtry Magnetic Slim nałożone jednocześnie mają niższy profil niż… 2 standardowe filtry), zaś zastosowane w nich magnesy są na tyle silne, by pewnie utrzymać filtr/filtry na miejscu nawet podczas najbardziej dynamicznych sesji. Elementem Marumi Magnetic Slim jest również dekielek ochronny – oczywiście również mocowany magnetycznie. Bazowy filtr ochronny/adapter – Magnetic Slim Lens Protect Adapter – oprawiony jest w najcieńszy w ofercie pierścień typu slim, dzięki czemu zdjęcia wykonane nawet obiektywami ultra-szerokokątnymi nie są narażone na uboczny efekt winietowania.

Wśród dostępnych w momencie premiery w ramach systemu filtrów znajdziemy:

– filtr polaryzacyjny (doskonałe narzędzie w fotografii krajobrazowej – przepuszcza fale o określonej polaryzacji wobec zadanej płaszczyzny, dzięki czemu wygasza niechciane refleksy i odbicia światła na wodzie i innych płaszczyznach niemetalicznych),

– filtry neutralne (pozwalają na kontrolowanie ilości światła z zachowaniem poprawności ekspozycji – umożliwiają zatem m.in. wydłużenie czasu naświetlania przy zachowaniu ustawienia przysłony danej ekspozycji),

– filtr ochronny/adapter – nakręcany na obiektyw,

– magnetyczny dekielek ochronny.

Wszystkie nowe filtry wyposażono w znane z serii Super DHG i EXUS powłoki oleo i hydrofobowe, które sprawiają, że powierzchnia filtra jest zaimpregnowana na tłuste odciski palców, a woda nagromadzona na jego powierzchni nie tworzy plam, lecz łatwe do usunięcia krople. Dzięki temu filtry tej linii zachowując swą wysoką jakość i trwałą ochronę są niezwykle łatwe w utrzymaniu w nienagannej czystości.

Nowości dostępne są zarówno jako pojedyncze produkty (w cenie od 129 zł do 349 zł) – czyli na poziomie porównywalnym ze standardowymi filtrami Marumi), jak i w zestawach, w których znajdziemy filtry przemyślnie dobrane pod kątem typowych potrzeb fotografów:

– Basic w cenie 599 zł za 77mm (zamiast osobnych składowych o łącznej wartości 736 zł)

– Advanced w cenie 699 zł za 77mm (zamiast osobnych składowych o łącznej wartości 976 zł)

Filtry dostępne są wersjach o średnicy 77 oraz 82 mm, wkrótce pojawi się również wariant 67 mm.

Dodaj komentarz