Eaton i Microsoft: centra danych mogą wspierać rozwój zielonej energii

Firmy Eaton i Microsoft ogłosiły rezultaty pilotażowego projektu w Microsoft Innovation Center w Boydton w Wirginii. W centrum przetwarzania danych wykorzystano zasilacze UPS jako inteligentne magazyny energii. Współpraca potwierdziła możliwość używania na szeroką skalę infrastruktury centrów danych jako rezerw energii stabilizujących sieć. Pozwoli to wspierać rozwój OZE, które do 2030 roku będą stanowiły niemal 60% energii produkowanej w Europie. Zmniejszy również zużycie mocy i umożliwi operatorom centrów danych uzyskanie dodatkowych dochodów.

Centra danych jak magazyny energii

W ramach współpracy firmy Eaton i Microsoft zaprojektowały system zasilania gwarantowanego dla centrum danych, który reaguje na zmiany częstotliwości sieci energetycznej. Systemy UPS z akumulatorami litowo-jonowymi mogą pobierać energię i magazynować ją, a następnie oddawać do sieci w momentach zwiększonego zapotrzebowania. Taka interakcja z systemem energetycznym jest możliwa dzięki technologii EnergyAware oraz inteligentnym czujnikom i algorytmom, które sterują przepływem energii. Magazynowana w ten sposób energia może być sprzedawana na rynku usług pomocniczych i w ten sposób generować dodatkowe przychodydla operatorów centrów danych.

Co zyska sieć energetyczna?

Produkcja energii ze słońca czy wiatru ma zmienny charakter, dlatego wraz z gwałtownym wzrostem wykorzystania OZE zwiększa się potrzeba zapewnienia elastyczności sieci. Niedopasowanie popytu na energię do jej podaży powoduje odchylenia – jeśli zapotrzebowanie nie może zostać zaspokojone, częstotliwość w sieci maleje, a gdy popyt jest zbyt mały w stosunku do produkcji, częstotliwość rośnie. Takie wahania mają negatywny wpływ na sieć, która powinna być utrzymywana na stałym poziomie częstotliwości 50 Hz. Centra danych mogą wykorzystać infrastrukturę zasilaczy UPS do stabilizowania i ochrony systemu przed tymi zmianami. Współpraca Microsoft i Eaton potwierdziła możliwość szybkiego skalowania takich rozwiązań. Obie firmy szukają obecnie możliwości wdrażania podobnych mechanizmów w kolejnych lokalizacjach.

Centra danych są ważnym ogniwem systemu energetycznego. Magazynowanie energii i świadczenie usług energetycznych operatorom sieci może pełnić kluczową rolę w utrzymaniu stabilności systemu, do którego podłączanych jest coraz więcej rozproszonych źródeł energii. Według badań sektor centrów danych może zapewnić łącznie więcej elastyczności niż będą potrzebowały do pracy same obiekty, dzięki rozwiązaniom zasilania gwarantowanego i regulowaniu obciążenia. Wciąż brakuje jednak szerszej świadomości korzyści płynących z takich rozwiązań oraz odpowiedniego know-how − nie tylko wśród operatorów centrów danych, ale też przedsiębiorstw użyteczności publicznej i organów regulacyjnych – wskazuje Rafał Kryk, PQ Application Manager w firmie Eaton.

Do 2030 roku sektor centrów danych w niektórych europejskich krajach będzie potrzebował niemal dwa razy więcej energii niż obecnie (5,4 GW w porównaniu z 3 GW w 2021 r.). Kluczowe będzie więc upowszechnianie podobnych rozwiązań, które pozwolą równoważyć negatywny wpływ sektora na środowisko.

Źródło:

Badanie BloombergNEF (BNEF), zrealizowane w 2021 roku we współpracy z Eaton i Statkraft. Objęło ono centra danych w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Irlandii, Norwegii i Holandii.

Dodaj komentarz