Cisco rozszerza możliwości wykorzystania przełączników klasy korporacyjnej w sieciach przemysłowych

Cisco ogłosiło rozszerzenie oferty przełączników Cisco Catalyst 9000 opartych o rozwiązania Unified Access Data Plane (UADP) z wydajnym krzemem ASIC, aby zapewnić większe możliwości przełączania klasy korporacyjnej w środowisku przemysłowym. Oferta powstała z myślą o podmiotach działających w trudnych warunkach i obsługujących infrastrukturę krytyczną, takich jak przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, naftowe i gazowe oraz transportu drogowego i kolejowego.

Łączność operacyjna w przestrzeniach przemysłowych rośnie wykładniczo. Przyczynia się do tego dążenie organizacji do poprawy wydajności, zwiększenia bezpieczeństwa pracowników, sprawności biznesowej i wspierania pracy hybrydowej. Wraz z ewolucją świata operacyjnego i coraz częstszym wprowadzaniem technologii operacyjnych (OT) do sieci korporacyjnych, wymagana jest wiedza z zakresu IT, niezbędna do skalowania i zabezpieczania sieci.

Zunifikowane rozwiązania wyrównują szanse łączenia IT i OT

Według analiz Gartnera[1], “Większość CIO ponosi odpowiedzialność za decyzje dotyczące systemów OT. 82% ankietowanych przyznaje, że odpowiedzialność CIO za systemy OT wzrosła w ciągu ostatnich trzech lat, a 89% twierdzi, że w ciągu następnych trzech lat wzrośnie jeszcze bardziej”.

Obszary IT i OT współpracują ze sobą o wiele intensywniej niż kiedykolwiek wcześniej. W związku z tym potrzebują wspólnych narzędzi do skalowania i zabezpieczania sieci. Automatyzacja, segmentacja i możliwości proaktywnego identyfikowania i rozwiązywania problemów stają się więc kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. Możliwości te są szeroko stosowane w przedsiębiorstwach (klasa technologii enterprise), ale nie są tak rozpowszechnione w sieciach przemysłowych. Bez funkcji infrastruktury sieciowej klasy korporacyjnej, zasoby IT/OT są coraz bardziej obciążone, co naraża wdrożenia na ryzyko.

Do połączenia i lepszego zabezpieczenia rosnącej liczby urządzeń przemysłowych potrzebne jest nowe rozwiązanie. Aby wypełnić tę lukę, nowy przełącznik Cisco Catalyst Industrial Ethernet 9300 integruje funkcje korporacyjne z protokołami przemysłowymi w obudowie stworzonej z myślą o przestrzeniach przemysłowych. To prawdziwie zunifikowane rozwiązanie IT/OT, które zapewni sukces biznesowy.

“Nasi klienci podejmują ogromne wyzwania, takie jak przechodzenie na odnawialne źródła energii i zwiększanie niezawodności sieci elektrycznej, a krytyczny charakter tych środowisk wymaga infrastruktury sieciowej z zabezpieczeniami klasy korporacyjnej, widocznością i automatyzacją” – powiedział Vikas Butaney, wiceprezes i dyrektor generalny w Cisco IoT. “Umożliwiamy naszym klientom modernizację ich środowisk przemysłowych o dużej skali i budowę sprawnej sieci, chroniąc jednocześnie ich zasoby przed zagrożeniami cyfrowymi”.

Architektura przełączników przemysłowych nowej generacji

 

Oparty na wydajnym krzemie UADP ASIC Catalyst IE9300 jest przełącznikiem o największym wachlarzu funkcji na rynku. Zapewnia przełączanie klasy korporacyjnej w wytrzymałej obudowie z zaawansowanymi funkcjami widoczności, bezpieczeństwa i przetwarzania brzegowego. Catalyst IE9300 jest oparty na systemie operacyjnym Cisco IOS-XE i zarządzany przez Cisco DNA Center. Dzięki Cisco Identity Services Engine zapewnia bezpieczeństwo, umożliwiając klientom wykorzystanie wiedzy informatycznej i istniejących inwestycji w celu modernizacji i zabezpieczenia sieci przemysłowych i zewnętrznych.

Nowe funkcje obejmują:

  • Bezkonkurencyjna wydajność: zwiększona skalowalność i niezawodność sieci, dzięki takim funkcjom jak możliwość ułożenia w stos nawet do 8 przełączników i zarządzania nimi jak jednym, odzyskiwanie danych po awarii bez utraty pakietów oraz precyzyjna synchronizacja czasu.
  • Bezprecedensowy wgląd w zasoby i aplikacje: zwiększenie wydajności poprzez identyfikację podłączonych punktów końcowych w celu inwentaryzacji zasobów, automatyczne egzekwowanie zasad QoS dzięki rozpoznawaniu ruchu aplikacji oraz proaktywne wykrywanie i rozwiązywanie problemów dzięki monitorowaniu stanu sieci.
  • Wiodące w branży rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa klasy enterprise-to-edge: organizacje mogą oceniać i zwiększać bezpieczeństwo połączonych aktywów przemysłowych oraz wprowadzać zasady Zero-Trust dzięki wbudowanemu czujnikowi Cisco Cyber Vision i możliwościom SD-Access fabric edge. Catalyst IE9300 to pierwszy przełącznik, który zapewnia bezpieczeństwo w myśl zasady Zero-Trust w środowiskach operacyjnych.

“Przełącznik Cisco Catalyst Industrial Ethernet 9300 wnosi do sieci elektroenergetycznych bezprecedensową wydajność i skalowalność światłowodową, wraz z natywnymi funkcjami cyberbezpieczeństwa” – powiedział Jim Simonelli, dyrektor ds. technologii i starszy wiceprezes ds. rozwoju przedsiębiorstw w oddziale Secure Power w firmie Schneider Electric. “W połączeniu z zasilaczami awaryjnymi (UPS) APC by Schneider Electric, technologie te wzniosą niezawodność sieci elektrycznej na wyższy poziom”.

“Aby naprawdę zmodernizować sieć energetyczną, przedsiębiorstwa muszą zapewnić, że ich podstacje są wydajne i odporne” – powiedział Adam Nathan, kierownik ds. praktyki w branży użyteczności publicznej i energetyki w WWT. “Opracowany z myślą o potrzebach przemysłu, w tym przestrzeganiu rygorystycznych standardów sieciowych IEC 61850, nowy przełącznik Cisco Catalyst IE9300 umożliwia przedsiębiorstwom przyspieszenie modernizacji podstacji, dzięki sprawnej łączności niezbędnej do zaspokojenia wysokiego zapotrzebowania na zasilanie w przyszłości”.

Materiały dadatkowe:


[1] Źródło: Gartner: Survey Analysis: IT/OT Alignment and Integration

Dodaj komentarz