¼ badanych planuje przeznaczyć od 2 do 5 tys. złotych na edukację w obszarze IT

Ponad połowa respondentów jest otwarta na zmianę branży, w której pracują, na IT – to główny wniosek Badania Potencjału Przebranżowienia się do IT, które przeprowadził EnterTheCode.pl. Z najnowszego raportu wynika, że blisko 10 proc. osób planuje przebranżowić się w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a około 40 proc. planuje zmianę ścieżki kariery na IT, ale na ten moment nie jest w stanie oszacować, kiedy dokładnie to nastąpi. Wysokie zarobki, możliwość pracy zdalnej i elastyczny czas pracy – to czynniki, które najmocniej nas motywują do zmiany branży na IT.

Lepsze zarobki to główna motywacja dla 83 proc. ankietowanych

Najczęściej wskazywanym przez respondentów czynnikiem motywującym do zmiany branży na IT okazały się wysokie zarobki (83 proc.). Na drugim oraz trzecim miejscu natomiast znalazły się możliwość pracy zdalnej (54 proc.) oraz elastyczny czas pracy (48 proc.).

Nasi odbiorcy chcą pracować w IT, co tylko potwierdzają dane z naszych badań. Inflacja i drożyzna dają się we znaki, a jednocześnie od lat czytamy i widzimy, że zarobki w tym sektorze są w górnych granicach – komentuje Ewa Klimowicz, redaktorka z serwisu EnterTheCode.pl.

Pozostałe czynniki, jakie wskazywali respondenci, to: nowe wyzwania (41 proc.), bardziej interesująca forma pracy (20 proc.), możliwość uczestniczenia w szkoleniach branżowych (17 proc.), otwarta i jasna droga kariery (16 proc.), prywatna opieka zdrowotna (12 proc.), firmowy sprzęt (11 proc.), wyjazdy integracyjne (9 proc.), dopłaty do abonentów (9 proc.). Dla kolejnych 9 proc. ankietowanych IT to ich hobby i pasja. 

Tester, analityk i programista – najpopularniejsze specjalizacje

Co ciekawe, największym zainteresowaniem wśród zawodów w branży IT cieszy się tester, następnie analityk danych oraz project manager. Większość osób ma świadomość, że na dobre zarobki w sektorze IT może liczyć nie tylko programista – dodaje Ewa Klimowicz, redaktorka z serwisu EnterTheCode.pl.

Respondenci planujący przebranżowienie się do IT najczęściej myślą o specjalizacji testera oprogramowania (43 proc.), analityka danych (31 proc.) oraz project managera (26 proc.). Na czwartym miejscu (20 proc.) znalazło się stanowisko programisty Javy, a dalej: programista JavaScript (18 proc.), specjalista w sektorze GameDev (18 proc.), specjalista ds. Blockchain (14 proc.) oraz UI/UX Designie (11 proc.).

Bezpłatne kursy i tutoriale, książki i e-booki oraz płatne szkolenia i warsztaty online  tak. Studia nie

Ponad połowa respondentów deklaruje, że planuje skorzystać z bezpłatnych kursów i tutoriali (56 proc.), książek i e-booków (55 proc.) oraz płatnych szkoleń i warsztatów online (54 proc.). Przy czym z bezpłatnych kursów i tutoriali korzysta już 30 proc. badanych, 26 proc. czyta już książki i e-booki, a 15 proc. korzysta z płatnych szkoleń i warsztatów online. 

Natomiast jeśli chodzi o stacjonarne formy kształcenia, 46 proc. ankietowanych odpowiedziało, że zamierza skorzystać z takiej formy, 13 proc. już korzysta, a 41 proc. w ogóle nie jest zainteresowanych taką opcją. Najgorzej wypadają studia, aż 59 proc. badanych w ogóle nie jest zainteresowanych takim sposobem edukacji, 34 proc. planuje skorzystać, a 7 proc. jest w trakcie.

Co 4. badany wskazuje brak czasu na naukę

Co ciekawe, to co wstrzymuje badanych przed podjęciem pracy w IT, to najczęściej brak czasu na naukę nowych umiejętności (40 proc.). Natomiast na drugim i trzecim miejscu znalazły się: zbyt wysokie ceny kursów (16 proc.) oraz brak przekonania, że nauka się opłaci (11 proc.). Żadnych obaw natomiast nie ma 9 proc. respondentów, którzy odpowiedzieli, że nic ich nie powstrzymuje przed przebranżowieniem się do IT.

Jesteśmy w stanie wydać od 2 do 5 tys. złotych na edukację

Najwięcej osób (25 proc.) zadeklarowało, że na zdobycie odpowiednich kwalifikacji jest w stanie przeznaczyć od 2 do 5 tys. złotych. Najmniej na ten cel chce wydać 12 proc. badanych, którzy deklarują kwotę do pół tysiąca. Od połowy do 1 tys. złotych planuje wydać na edukację 17 proc. badanych, od 1 do 2 tys. 20 proc., a powyżej 5 tys. 13 proc. ankietowanych. Natomiast 12 proc. nie potrafiło się określić. 

Metodologia 

Badanie zostało wykonane metodą CAWI na próbie Polaków w wieku 25-37, aktywnych zawodowo, o wykształceniu średnim lub wyższym. Liczebność próby wyniosła N=1025. Badanie dla serwisu EnterTheCode.pl zrealizowało ARC Rynek i Opinie.

Dodaj komentarz