Bezprzewodowe biuro z Ubiquiti Networks

W najbliższych latach branżę IT czekają duże zmiany. IDC określa ten zwrot jako migrację do tzw. trzeciej platformy, której filarami będą m.in mobilność i chmura. Rozwiązania bezprzewodowe w zasadniczy sposób zmienią wygląd i sposób funkcjonowania biur.  Analitycy Gartnera przewidują, że w nowoczesnych przedsiębiorstwach około 90 procent urządzeń będzie podłączonych do sieci bezprzewodowej. Oczywiście nie byłoby to możliwe, gdyby nie gwałtowny rozwój mobilnych technologii i urządzeń. Spośród szerokiej gamy rozwiązań warto bliżej przyjrzeć się produktom amerykańskiej firmy Ubiquiti Networks, działającej na globalnym rynku od 2005 roku.

Serie urządzeń UniFi, airMAX czy airFiber łączą najnowsze technologie z użytecznością i korzystną ceną. Dzięki minimalistycznemu designowi idealnie komponują się z wystrojem nowoczesnego biura – tłumaczy Adam Wawrzynek, Product Manager Ubiquiti z firmy Senetic.

ROUTERY I PRZEŁĄCZNIKI

Jeden z kluczowych elementów sieci bezprzewodowej stanowi router, odpowiedzialny za obsługę mediów dostępowych. W przypadku małych i średnich biur liczą się przede wszystkim możliwości konfiguracyjne oraz wydajność urządzenia. Wśród urządzeń Ubiquiti Networks powyższe kryteria na pewno spełnia model USG, za którego trzeba zapłacić 524 zł brutto. Kontroler udostępnia m.in. możliwość wykrywania urządzeń i zarządzania innymi rozwiązaniami za pomocą centralnego interfejsu. Router posiada szereg zastosowań, takich jak obsługa VPN czy odseparowanie działów. Urządzenie  potrafi przesłać ponad milion pakietów w ciągu sekundy, a jego maksymalna przepustowość wynosi 3 Gb/s. Model ER-X kosztujący 240 zł brutto powinien zainteresować klientów poszukujących tańszych rozwiązań. Producent rekomenduje urządzenie do oddziałów firm. Swojego rodzaju ciekawostką jest router ERPoe-5 (771 zł brutto), łączący wydajność routingu umożliwiającego przesyłanie nawet miliona pakietów na sekundę z pasywnym PoE. Model wyposażony jest w 5 portów PoE służących do zasilania innych urządzeń.

Niezbędnym elementem WLAN są przełączniki spinające sieć w całość. Ich podstawowy walor stanowi obsługa VLAN, protokołu pozwalającego na dzielenie jednej sieci na mniejsze segmenty, co zwiększa wydajność i bezpieczeństwo. Wśród przełączników Ubiquiti Networks wyróżnia się model US-48-750 W (4517 zł brutto). Zarządzalny przełącznik posiada 48 portów Gigabit Ethernet oraz 2 porty SFP. Model obsługuje 10G oraz technologię PoE. Przełączanie odbywa się z prędkością 140 Gbit/s.

PUNKTY DOSTĘPOWE

Smartfony, tablety czy laptopy są powszechnie używane w każdej, nawet najmniejszej firmie. Ich użytkownicy oczekują ciągłego dostępu do Wi-Fi. Dlatego niezwykle ważne jest odpowiedni wybór i rozmieszczenie punktów dostępowych. W grupie produktów Ubiquiti Networks na pierwszy plan wysuwa się linia zgodna ze standardem AC. Wszystkie modele obsługują technologię dual-band, co pozwala na wykorzystanie pasma 2,4 GHz lub szybszego i mniej zapchanego 5 Ghz. Duże ułatwienie stanowi bezpłatne oprogramowanie UniFi Controller zarządzające z jednego miejsca parametrami punktów dostępowych. Jego atutem jest też rozbudowany moduł do zarządzania uprawnieniami i wspomnianym wcześniej USG, co umożliwia np. uruchomienie w sieci kilku serwerów DHCP. Punkty dostępowe Ubiquiti Networks obsługują aktualnie przyjęte za normę sposoby autoryzacji użytkowników, takie jak WPA czy WPA2.

Dodaj komentarz