Dobry statyw to podstawa (dosłownie i przenośni)

Statyw, na którym możemy stabilnie i bezpiecznie umieścić aparat fotograficzny lub kamerę, jest jednym z najbardziej nieodzownych akcesoriów każdego, kogo ambicje fotograficzne są większe niż okazjonalnie wykonane selfie czy robione raz na pół roku zdjęcia z uroczystości rodzinnych. Zalety tego sprzętu szczególnie docenimy podczas wakacyjnych podróży, gdy mamy okazję zwiedzać niezwykłe miejsca i obiekty – dzięki aparatowi na statywie będziemy mogli je idealnie uwiecznić.

Dlaczego statyw jest tak ważny? Przede wszystkim dlatego, że zapewniając aparatowi stabilne podparcie, pozwala na wykonanie odpowiednio wyraźnego, ostrego zdjęcia praktycznie w każdych warunkach. W jasny, słoneczny dzień wykonanie takiej fotografii nie jest wielką sztuką – ale w nieco gorszych warunkach (deszcz, mgła, ciemność, słabo oświetlone pomieszczenie) najmniejsze drgnięcie dłoni sprawi, że zdjęcie będzie niewyraźne.

oświetlone pomieszczenie) najmniejsze drgnięcie dłoni sprawi, że zdjęcie będzie niewyraźne.

Na rynku znajdziemy setki modeli statywów – wybranie idealnie dopasowanego do naszych potrzeb jest niezmiernie ważne. Jeśli wykonywanie zdjęć nie jest najważniejszą częścią naszej wakacyjnej wyprawy (ale mimo to zależy nam na tym, by z wakacji przywieźć świetne fotografie), warto pomyśleć o modelu kompaktowym, który łatwo będzie nam zabrać ze sobą na każdą wycieczkę.

Świetnym przykładem takiego urządzenia jest statyw HAMA Traveller 117 ball – waży zaledwie 820 g, a bez problemu udźwignie aparat z akcesoriami o wadze do 4 kg. Zastosowano w nim innowacyjną głowicę kulową 3D, pozwalającą na błyskawiczne, precyzyjne ustawienie aparatu do wykonywania zdjęć w orientacji pionowej lub poziomej. Zaciski na nogach statywu pozwalają na szybkie, płynne regulowanie wysokości – minimalna to 35 cm, maksymalna – 117 cm. Dobrym rozwiązaniami są też gumowane nóżki (gwarantujące stabilność na każdym podłożu, również podczas deszczu), a także haczyk na dole centralnej kolumny, na którym możemy zawiesić dodatkowe obciążenie (co podnosi stabilność całego zestawu).

Jeśli nasze ambicje fotograficzne są nieco większe, powinniśmy rozważyć statyw pełnowymiarowy – np. HAMA Traveller 163 ball. Tu również znajdziemy głowicę 3D oraz zaciski umożliwiające szybką zmianę wysokości (minimalna to 21 cm, maksymalna – 163 cm). Statyw zaprojektowano tak, by można go było pewnie ustawić również na nierównej powierzchni (wbudowana poziomica pozwala na sprawdzenie ustawienia, a kolce i gumowane elementy na stopkach zapewniają stabilność).

Osoby korzystające z kilku aparatów docenią z pewnością płytkę szybkiego montażu z funkcją click, która pozwala na błyskawiczną wymianę zamontowanego na statywie sprzętu. Kolumna centralna wyposażona jest w zaczep do ustabilizowania statywu przy silnym wietrze i na nierównym terenie, ciekawym rozwiązaniem jest również możliwość odwrócenia kolumny głównej do góry nogami (co przydaje się np. podczas wykonywania zdjęć makro). Cała konstrukcja – podobnie jak w modelu Traveller 117 – wykonana jest z lekkiego i trwałego aluminium, a na dodatek wygodnie się składa, co ułatwia transportowanie statywów.

Na koniec warto dodać, że statyw jest sprzętem, na którym nie należy oszczędzać – często umieszczamy na nim sprzęt wart wiele tysięcy zł i nie ma sensu ryzykować, wybierając najtańsze statywy niewiadomej jakości. Pamiętajmy też, by zwrócić uwagę na specyfikację danego modelu i sprawdzić, czy jego maksymalne obciążenie i wysokość spełnia nasze oczekiwania.

\

Dodaj komentarz