Czym kierować się przy wyborze monitora komputerowego?

Nowy monitor może okazać się bardzo trafionym prezentem. Jednak aby uniknąć rozczarowań, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas jego wyboru. Obecnie można przebierać w modelach monitorów, tak by dobrać jednostkę najbardziej adekwatną do konkretnych zastosowań, np. do pracy w programach typu CAD albo do grania. Wysoka rozdzielczość będzie zdecydowaną zaletą w monitorze przeznaczonym do pracy. Pozwoli ona zmieścić więcej treści na ekranie oraz zapewni wysoką szczegółowość wyświetlanego obrazu. Duża przekątna też jest nie do przecenienia w profesjonalnych zastosowaniach. Dla 27 cali optymalna będzie rozdzielczość QHD (2560 x 1440 pikseli), a dla 32 cali 4K (3840 x 2160 pikseli).

Warto postawić na matrycę zapewniającą dobre odwzorowanie kolorów oraz szerokie kąty widzenia – IPS, AMVA albo PLS. Dla osób montujących filmy czy zajmujących się muzyką konstrukcja o stosunku boków 21:9 będzie świetnym rozwiązaniem. Na tego typu monitorach ścieżki w programach do obróbki są dłuższe niż przy standardowych proporcjach 16:9, co jest sporym udogodnieniem. Odświeżanie na poziomie 60 Hz będzie zdecydowanie wystarczające.

Możliwość szerokiej regulacji ustawienia panelu w tym tryb pivot oraz mocowanie zgodne z VESA są ważnym aspektem w tej kategorii produktów. Natomiast akcesoria typu wbudowany hub USB 3.0 czy tryb Picture in Picture będą z pewnością miłym dodatkiem.

AOC AG352QCX – przekątna 34 cale, zakrzywiona matryca 21:9, odświeżanie 200 Hz oraz wsparcie dla AMD Free Sync

Dla gracza

Dla gracza najlepiej wybrać monitor o odświeżaniu 120 Hz lub wyższym. Obraz wyświetlany na takiej jednostce jest dużo płynniejszy i bardziej przyjemny dla oka. Jest to cecha szczególnie pożądana przez graczy dynamicznych tytułów online. Wsparcie dla technologii NVIDIA G-SYNC bądź AMD FreeSync również będzie miłym dodatkiem.

Monitor oparty na matrycy TN może okazać się dobrym wyborem jako prezent dla gracza taka konstrukcja charakteryzuje się najkrótszym czasem reakcji. Wprawdzie technologia TN nie zapewnia tak dobrego odwzorowania kolorów jak IPS czy MVA, ale za to może przyczynić się do zyskania przewagi w grach takich jak np. Counter-Strike (gdzie dostrzeżemy przyczajonego w ciemności wroga, który na innej matrycy byłby niewidoczny).

Zbyt wysoka rozdzielczość w monitorze do gier może okazać się wadą. Obecnie nawet najmocniejsze komputery mają problem z zapewnieniem zadowalającej płynności rozgrywki w nowych tytułach w rozdzielczości 4K (3840 x 2160 pikseli). Nie każdy też wzorowo podoła rozdzielczości UWQHD (3440 x 1440 pikseli) czy QHD (2560 x 1440 pikseli). Rozdzielczość Full HD (1920 x 1080) albo jej rozszerzony wariant 2560 x 1080 to bezpieczne wyjście.

Warto również zwrócić uwagę na praktyczne dodatki typu zintegrowany wieszak na słuchawki, czy pilot umożliwiający szybkie przełączanie profili monitora.

AOC Q2781PQ – charakterystyczna metalowa stopa, 1 cm grubości panelu, przekątna 27 cali, rozdzielczość QHD i matryca IPS

Dla domu i biura

Do zastosowań biurowych lub domowych warto wybrać model o przekątnej 24 cale lub większej, o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) albo QHD (2560 x 1440 pikseli). Miejmy na uwadze, że obraz Full HD na 27 calach nie jest najostrzejszy i do takiej przekątnej lepiej wybrać monitor z wyższą rozdzielczością. Monitor z matrycą TN będzie wprawdzie trochę tańszy, ale warto rozważyć dopłatę do modelu opartego na matrycy VA lub IPS, które zapewnią ładniejszy obraz.

Godne uwagi są modele oferujące technologię minimalizująca ilość emitowanego niebieskiego światła. Ma ono niekorzystny wpływ na ludzki organizm. Z kolei technologia eliminująca migotanie obrazu (Flicker Free) zmniejszy zmęczenie wzroku podczas dłuższej pracy przy komputerze. Do okazjonalnego grania oraz wszystkich innych zastosowań odświeżanie 60 Hz będzie jak najbardziej wystarczające.

Jeśli oglądamy sporo filmów, zakrzywione modele o kinowych proporcjach 21:9 stają się opcją wartą rozpatrzenia. Filmy będą zajmowały całą powierzchnię ekranu bez irytujących czarnych pasów. Dla niektórych użytkowników istotnym zagadnieniem może być ilość i typy wejść obrazu w monitorze im ich więcej, tym lepiej.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, do jakich zastosowań monitor wybieramy, nie zapominajmy, że najczęściej jest to zakup na lata, od którego bezpośrednio zależy komfort pracy na komputerze. Za dobór dobrego jakościowo modelu podziękują nam też nasze oczy.

Więcej informacji:

www.aoc-europe.com

Dodaj komentarz