Monitor IIyama G-Master G2730HSU z serii Black Hawk

Monitor IIyama G-Master G2730HSU z serii Black Hawk to nowa propozycja firmy IIyama, skierowana przede wszystkim dla graczy. Zastosowanie technologii Free Sync, bardzo dobry czas reakcji, przy odświeżaniu na poziomie 75Hz w rozdzielczości Full HD, pozwolą na komfortową grę nawet dla bardziej wymagających użytkowników. Przynajmniej w teorii, a jak monitor sprawdza się w praktyce, postaram się to sprawdzić.

Design

Zacznijmy od wyglądu. Wiem, że nie jest to podstawowe kryterium, którym kierują się gracze podczas wyboru sprzętu komputerowego, ale coraz więcej osób zwraca uwagę na estetykę. Czarne tworzywo z którego została wykonana obudowa wygląda bardzo estetycznie, a przy tym solidnie.

 

Szczególnie przypadła mi do gustu cienka ramka okalająca monitor. 27-calowy ekran o wymiarach 613,5 x 440,5 x 197 milimetrów i wadze 5,3 kilograma, osadzony został na solidnej podstawie o wystarczającym zakresie regulacji położenia, choć dla wyższych osób przydała by się możliwość regulacji w pionie. Istnieje również możliwość zamontowania monitora na ramieniu w standardzie VESA (100×100).

 

Przyciski obsługi menu zostały zgrupowane na dole obudowy i nie rzucają się przesadnie w oczy.

 

Złącza

Producent wyposażył monitor w komplet złączy: DVI-D, HDMI, oraz DisplayPort, co pozwoli nam na bezproblemowe podłączenie niemal każdego urządzenia bez stosowania dodatkowych przejściówek. Koncentrator USB 2.0 z dwoma portami w obudowie, z których możemy skorzystać bez potrzeby wyprowadzania kabli z komputera są bardzo przydatnym dodatkiem, wpływającym zarówno na ergonomie, ale i design. Dodatkowo do dyspozycji mamy gniazda audio, do których można podłączyć słuchawki szczególnie przydatne do nocnych sesji, kiedy to wbudowane głośniki mogą przeszkadzać pozostałym domownikom.

 

Obraz

Matowa matryca LCD TN to standard w tym przedziale cenowym. Przy 27 calowej matrycy rozdzielczość 1920×1080 pikseli w zupełności zadowoli każdego gracza, a częstotliwość odświeżania 75 Hz, dodatkowo wspierana technologią AMD FreeSync, poprawiającą jakość wyświetlania obrazu w grach i synchronizację klatek, zadba o zmęczone długim czasem grania oczy. Należy oczywiście pamiętać iż do działania FreeSync niezbędna jest karta graficzna firmy AMD. Wysoki kontrast i jasność na poziomie 300 cd/m2 przy równomiernym podświetleniu matrycy dają wysoki komfort użytkowania. Dodatkowo wysokie kąty widzenia – 160 stopni w pionie i 170 stopni w poziomie znacznie go poprawiają pozwalając na użytkowanie monitora do oglądania filmów przez kilka osób jednocześnie.

I na koniec znakomity czas reakcji – 1ms, który docenią przede wszystkim gracze, dla których jest to podstawowe kryterium przy wyborze monitora. Nawet jeśli uwzględnimy fakt, iż jest to pomiar przejścia pomiędzy odcieniami szarości, a nie od czarnego piksela  do białego i z powrotem, to i tak jest to najlepszy na rynku wynik. Jakość odwzorowania barw, zwykle lepsza w modelach IPS, została tu dobrze skalibrowana przez producenta i jak dla mnie jest wystarczająca.

 

Podsumowanie

Dzięki estetycznemu wykonaniu i bardzo wąskim ramkom, nowy monitor od IIyama z serii Black Hawk znakomicie się prezentuje na biurku. Bardzo dobre kąty widzenia i odwzorowanie kolorów pozwalają na komfortowe odtwarzanie multimediów, a zapaleni gracze, dla których osiągi stoją na pierwszym planie, docenią szybki czas reakcji. Uważam iż w tym przedziale cenowym, to znakomity wybór dla wszystkich wymagających użytkowników.

 

Sprzęt do testów dostarczyła firma:

 

Dodaj komentarz