Mocniej, więcej i lepiej – muzyka i sport

Badania wielokrotnie udowodniły, że muzyka ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Okazuje się, że może ona także poprawić wyniki sportowe. W zależności od rodzaju aktywności, pomocne mogą być różne gatunki muzyki. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Pompki czy podnoszenie ciężarów to ćwiczenia, których istota tkwi w powtarzaniu. Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że zsynchronizowanie ćwiczeń z rytmem muzyki wpływa na większą liczbę powtórzeń, ale sam fakt utrzymywania stałego tempa ćwiczeń sprawia, że są one efektywniejsze i mniej męczące. Łatwiejsze jest również utrzymanie skupienia, co jest kluczem do prawidłowego wykonywania większości ćwiczeń. W przypadku przysiadów czy pompek, nieodpowiednia muzyka może działać rozpraszająco. Dodatkiem do tego typu aktywności jest muzyka elektroniczna oraz utwory rapowe z jednostajnym tempem.

Siła motywacji

Kto chociaż w niewielkim stopniu miał styczność z siłownią, ten na pewno zna problem braku motywacji. Lekarstwem na zniechęcenie może być muzyka. Sportowcy przed startem zawodów często widziani są z słuchawkami na uszach i stoją za tym dwa powody. Po pierwsze, izolują się w ten sposób od otoczenia, aby utrzymać wysoką koncentrację, a pomocna jest np. technologia aktywnego tłumienia hałasu (ang. ANC), obecna w słuchawkach Real Blue NC. Drugim powodem jest właśnie motywacja płynąca z odpowiedniej muzyki. Tutaj gatunek, który sprawdzi się najlepiej, zależy od indywidualnych preferencji, ale muzyka popularna czy ponownie elektroniczna, wydają się być dobrym tropem. Należy pamiętać, że właściwe nastawienie i determinacja potrafią zadecydować o wyniku, a zawodowi sportowcy wiedzą o tym najlepiej.

Czas regeneracji

Po intensywnym wysiłku przychodzi czas odpoczynku. Muzyka relaksacyjna, np. klasyczna czy odgłosy natury, pozwala się wyciszyć, uspokoić tętno i tym samym pomóc w powrocie do normalnego trybu życia. Aktywności fizyczne takie jak joga czy pilates, które nie bazują na intensywnym wysiłku, również można wzbogacić o odpowiednie dźwięki korzystnie wpływające na relaks ciała.

Gusta i preferencje

Nie jest zaskoczeniem, że nie wszyscy w jednakowy sposób reagują na tę samą muzykę. Korzystanie z gotowych składanek, dopasowanych pod konkretne aktywności może być pomocne, ale zawsze warto szukać tych utworów, które nam dostarczają największej przyjemności. Z odpowiednią muzyką na uszach, każdy trening może być lepszy, poranny jogging bardziej pasjonujący, a odpoczynek bardziej regenerujący.

Dodaj komentarz